30’dan fazla öğrenciyi istismar eden müdür yardımcısı Burak Ekinci okulların açılmasıyla göreve başlayacak

ARŞİV YAZILARI
Spread the love

Haber Merkezi: Şırnak’ta 30’dan fazla öğrenciye cinsel istismarda bulunduğu ve cinsel içerikli mesajlar attığı ortaya çıkınca açığa alınan Cizre Merkez Anadolu Lisesi Müdür Yardımcısı Burak Ekinci, okulların açılmasıyla beraber göreve başlayacak.

Çocuklara yönelik cinsel istismarın ortaya çıkması üzerine Cizre halkı duruma tepki göstermiş, protestolar düzenlemişti. Ancak, Milli Eğitim Bakanlığı 30 çocuğu istismar eden öğretmen Burak Ekinci’yi görevden almak yerine olayın üstünü kapatmayı tercih etti.

30 çocuğun istismar edilmesi üzerine soruşturma başlatmak üzere müfettiş bir aya yakın süre sonra gönderilerek olayın ‘soğuması’ beklendi.

Müfettişin kurula sunduğu raporda kesin ihraç talebi olmasına rağmen kurul ihraç etmek yerine bir yıl kademe durdurma cezası verildi ve “ödül” olarak da İstanbul’un Sultangazi ilçesinde bulunan Orhan Gazi Ortaokulu’na atandı.

Öte yandan savcılık taciz skandalı ile basit tacizden soruşturma dosyası hazırlamıştı. Ancak davaya bakan kadın hakim bunu basit taciz olarak kabul etmemiş; nitelikli ve çoklu tacizden dava açmıştı.

Olayın açığa çıkmasının ardından çocukların birçoğu maruz kaldığı baskı ve korkudan dolayı şikâyetlerini geri çekmek zorunda kaldı; 4’ü ise Burak Ekinci’den şikayetçi olmaya devam etti. Şikayetçi olmaya devam eden çocuklar ve aileleri yeterli desteği göremediklerini ifade etti.

30 çocuğa yönelik cinseli istismarda bulunan Burak Ekinci’nin dosyası Cizre Ağır Ceza Mahkemesi’nde olmasına rağmen fail İstanbul’a görev için atandı. Bu haliyle, okullar açıldığı takdirde tacizci öğretmen göreve başlayabilecek.


Spread the love

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir