Almanya, iki siyasi mülteciyi Türkiye’ye iade etmek istiyor!

ARŞİV YAZILARI
Spread the love

Haber Merkezi: Almanya Göç ve Mülteci Dairesi son zamanlarda almış olduğu tartışmalı kararlara yenilerini ekleyerek Alman hükümetinin göçmenlere ilişkin politikalarının özetini de sunmaya devam ediyor.

Almanya Göç ve Mülteci Dairesi son olarak Sinem Mut ve Anıl Kaya isimli iki siyasi mültecinin sığınma taleplerini red etti ve kararın temyizinde ise ülkeyi terk etmedikleri takdirde zor kullanılarak Türkiye’ye iade edilecekleri bildirildi. Haklarında 6 yıl 3 aylık hapis cezası bulunan Sinem Mut ve Anıl Kaya’nın 21 Ağustos tarihine kadar Almanya’yı terk etmeleri isteniyor.

Burjuva demokrasisinden faşizmin mahkemelerine tescil

Türkiye’de üniversitede okudukları zaman diliminde katılmış oldukları 8 Mart, 1 Mayıs etkinliklerinin yanısıra Sivas ve Roboski katliamlarının anması gibi demokratik eylem ve etkinlikleri gerekçe gösterilerek 2012’de “yasadışı örgüt üyeliği” suçlamasıyla tutuklanan ve sonrasında serbest bırakılan Sinem Mut ve Anıl Kaya yedi yıllık yargılama süreci sonunda 6’şar yıl 3’er aylık hapis cezalarına mahkum edildiler. Bu karar, Türkiye ve Kuzey Kürdistan coğrafyasında siyasal iktidarın en ufak demokratik hak ve taleplerde muhalefete dönük saldırgan yaklaşımınıda gözler önüne sermekte.

Karar sonrası Türkiye’de yaşam olanakları kalmayan ve Almanya’ya göç etmek zorunda bırakılan Sinem Mut ve Anıl Kaya’nın siyasi sığınma taleplerinin reddi üzerine açtıkları temyiz davasında ise Almanya Augsburg 4. İdare Mahkemesi; demokratik eylem, etkinik ve basın açıklamarına yönelik verilen yıllarca hapis cezasını ve yasadışı örgüt üyeliği kararını “adil yargılama” olarak değerlendirdi.

Mahkeme ayrıca daha önce aynı yargılama sürecinden Almanya’da sığınma talebi kabul edilmiş emsal kararları ise görmezden geldi.

Mahkemenin ısrarlı Kaypakkaya soruları

Yaşadıkları sürece ilişkin kamuoyuna bilgilendirme açıklaması yapan Sinem ve Anıl’ın sığınma taleplerine ilişkin mahkemede heyet tarafından “İbrahim Kaypakkaya sizin için ne ifade ediyor?”, “Evinizde hiç İbrahim Kaypakkaya kitabı bulundurdunuz mu?”, “İbrahim Kaypakkaya’nın afişini astınız mı?” gibi ısrarlı Kaypakkaya soruları yöneltmeleri ise dikkatleri çekti.


Spread the love

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir