Cumartesi Anneleri’nin yargılandığı dava ertelendi

ARŞİV YAZILARI
Spread the love

Haber Merkezi: Cumartesi Anneleri’nin yargılandığı davada avukatların tüm talepleri reddedilirken, duruşma ertelendi.

Kaybedilen yakınlarının akıbetini sormak ve faillerin cezalandırılması talebiyle 25 Ağustos 2018 tarihinde eylemlerinin 700’üncü haftasında toplandıkları Galatasaray Meydanı’nda polis saldırısı sonrası gözaltına alınan Cumartesi Anneleri hakkında “İzinsiz toplantı ve gösteri yapmak” suçlamasıyla açılan davanın 3’üncü duruşması görüldü.

Aralarından gazeteci ve avukatlarında de olduğu 46 kişi hakkında Çağlayan’da bulunan İstanbul Adliyesi 21’inci Asliye Ceza Mahkemesi’nde açılan davanın duruşması, yargılanan ve avukatların sayısı gözetilerek 17’nci Ağır Ceza Mahkemesi’ne taşındı.

Reddi hakim talebi

Duruşmada daha önce ifade vermeyen 29 kişi ve avukatları hazır bulundu. Duruşma 3 saat geç başladı. Bir önceki duruşmada avukatların mahkeme başkanının tarafsızlığını yitirdiği gerekçesiyle yaptığı reddi hakkim talebinin işleme konulmaması ve mahkeme başkanının genel tutumu nedeniyle avukatlar tekrardan reddi hakkim talebinde bulundu.

Barışçıl eylem için bildirime gerek yok’

Besna Tosun’un avukatı Diyar Çetin, barışçıl eylem için bir bildirimin yapılması gerekmediğini ifade ederek annelerin 700 haftadır aynı yerde eylemlerini gerçekleştirdiklerini anımsattı. Ailelerin yalnızca yakınlarının kemiklerini istediğini vurgulayan Cahit, “Barışçıl bir gösterinin izne ihtiyacı yoktur. Toplantı ve yürüyüş hakkına muhalefet söz konusu değil aksine kamu görevlilerinin görevi kötüye kullanma durumu söz konusudur. Beyoğlu Kaymakamlığı tarafından görevi kötüye kullandığı için suç duyurusunda bulunulmasını talep ediyoruz” diye konuştu.

Salon tepkisi

Meriç Eyüpoğlu, davanın geç başlamasına tepki göstererek “Bütün müvekkilleri çağırıyorsunuz gelmezlerse haklarında yakalama kararının çıkartılacağını söylüyorsunuz ama büyük salon verilmiyor. Bu koşullarda yargılama mı yapılır uygun salon bulunana kadar davanın ertelenmesini talep ediyoruz” dedi. 

Avukatların reddi hakkim talebinin yanı sıra birçok talebinin reddedilmesi üzerine avukatlar, mahkeme başkanının tarafsızlığını yitirdiğini belirtti. 

Mütalaanın yeniden hazırlanması talebi 

İddia makamının hukuku çiğnediğini belirten avukat Ömer Kavil, “Savcı devletin itibarının koruma amaçlı karar veriyorsa da en azından talepleri ne için ret ettiğini belirtmesi gerekiyor. İşkence ile yakınları katledilenler için devletin kanunu çiğnedikleri yönünde olan karara iddia makamının bir sözü olmayacak mı?” diyerek mütalaanın yeniden hazırlanmasını istedi.

Hakimin keyfi kararları

Taleplerin ret edilmesine avukatların ve yargılananların tepki göstermesini mahkeme heyeti “Ses çıkarmayın” diyerek susturmaya çalıştı.

Bütün taleplerin ret edilmesini,  gülerek karşılanması üzerine hakimin “ister beğenirsiniz ister beğenmezseniz karar bu” demesi dikkat çekti. 

Avukatların alkışlar eşliğinde mahkeme salonunu terk etmesi üzerine duruşmaya beş dakika ara verildi.

Zorla getirme kararı

Aradan sonra kararını açıklayan hakim, duruşmaya katılmayan kişilerin zorla getirilmesine ve mahkeme salonu değişikliği yapılması için dilekçe yazılmasına karar vererek duruşmayı 23 Mart 2022 tarihine erteledi. 


Spread the love

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir