Danıştay kitle eylemlerinde ‘ses ve görüntü yasağı’ getiren emniyet genelgesinin yürütmesini durdurdu

ARŞİV YAZILARI
Spread the love

Haber Merkezi: Danıştay kitle eylemlerinde cep telefonuyla video çekimini engelleyen Emniyet Genel Müdürlüğü’nün genelgesiyle ilgili yürütmenin durdurulmasına karar verdi. Karar oy birliği ile alındı.

Kitle eylemlerinde halkın cep telefonlarıyla video çekmesinin engellenmesine dair Nisan 2021’de emniyet genelgesi yayınlanmıştı.

Ankara ve Diyarbakır baroları, Emniyet Genel Müdürlüğü tarafından yayımlanan ve polisin ses ya da görüntüsünü kaydeden kişiler hakkında adli işlem yapılmasını öngören genelgenin iptali için Danıştay’a başvurmuştu.

Barolar genelgenin iptali başvurusunda, “Düzenleme ile hem temel insan hak ve özgürlükleri, hem ceza muhakemesi hukukunun yüzlerce yılda kazandığı hak arama ve delillendirme imkan ve usulleri, hem haberleşme hakkı, hem de savunma hakkı ihlal edilmektedir. Kolluk personeline, kişisel verileri ve özel hayatın gizliliğini ihlal edecek ses ve görüntü alınmasının engellenmesi talimatı verilmesi bir yetki aşımıdır” ifadelerini kullandı ve genelgenin şekil, yetki, konu, maksat yönünden hukuka aykırı olduğu vurgulanmıştı.


Spread the love

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir