EGM’nin ‘görüntü genelgesine’ yürütmeyi durdurma kararı 

ARŞİV YAZILARI
Spread the love

Haber Merkezi: Basın açıklamaları, işçi grevleri gibi birçok toplumsal eylemlere polisin saldırısı sırasında gazetecilerin ses ve görüntü almasını engelleyen emniyet genelgesinin yürütmesinin iptali için açılan davada, Danıştay “yürütmeyi durdurma” kararı verdi.

Toplum ve Hukuk Araştırmaları Vakfı’nın (TOHAV), Emniyet Genel Müdürlüğü’nün (EGM) toplumsal olaylarda ses ve görüntü almayı engelleyen genelgesinin iptali için Danıştay’a açtığı dava karara bağlandı. Danıştay 10’uncu Dairesi, söz konusu davada, “yürütmeyi durdurma” kararı verdi.

Kararın gerekçesinde, haberleşme hürriyeti, özel hayata saygı hakkı ve ifade özgürlüğüne yönelik sınırlamaların ancak yasayla öngörülen hallerde yapılabileceği belirtilerek, genelgenin Anayasa’nın 13’üncü maddesine aykırı olduğu ifade edildi. 

TOHAV, twitter hesabından kararı şöyle duyurdu: “Kolluğun işkence ve kötü muamele boyutuna varan eylemlerine ilişkin görüntü ve ses alınmasını engelleyen genelgenin iptali ve yürütmenin durdurulması talebiyle açtığımız davada Danıştay 10.Dairesi yürütmeyi durdurma kararı vermiştir.”


Spread the love

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir