Gazi mahallesinde katledilen iki gencin duruşması bugün görülüyor

ARŞİV YAZILARI
Spread the love

Haber Merkezi: İstanbul Gazi mahallesinde 14 Nisan 2017’de doğum günü kutlaması dönüşü bulundukları aracın polis tarafından yaylım ateşine alınarak katledilen Barış Kerem ve Oğuzhan Erkul’un duruşması bugün görülecek.

Yaşları 15 ile 18 arasındaki 5 arkadaş, 14 Nisan 2017’de doğum günü kutlayıp bağlama çalmak için  Gazi Kent Ormanına gitmişti. Park çıkışında polisin dur ihtarına uymadıkları gerekçesiyle araçları taranmıştı. 23’ü araca isabet eden toplam 35 kovan bulunan olay yerinde Barış ve Oğuzhan hayatını kaybederken 2 kişi ise yaralanmıştı.

Barış Kerem ve Oğuzhan Erkul’un ölümünden sorumlu Erkan Ekmekci, Kenan Akıl, Zafer Sağlam ve Davut Bakır hakkında “bilinçli taksirle birden fazla kişinin ölümüne ve yaralanmasına sebebiyet vermek” suçlamasıyla açılan davanın 11. duruşması bugün (5 Şubat) Çağlayan’da İstanbul 1. Ağır Ceza Mahkemesi’nde görülecek.

Davanın ilk duruşmasında katil polis Erkan Ekmekci, sağ ön koltukta oturan bacaklarının arasında uzun namlulu bir silah almünü, bu silahın tüfeğininkine benzer siyah bir kılindeylediğer. Daha sonra seri ise aracı taradılar. Uzun namlulu silah sanılan cismin, araçtaki çocuklardan biri olan 17 Birkan Yüksel’in sazı olduğu ortaya çıkmıştı.

Katliamcı polislere ödül gibi ceza

İstanbul’da Gazi Mahallesi Kent Ormanında polisin dur ihtarına uymadıkları gerekçesi araçları taranarak katledilen Oğuzhan Erkul ve Barış Kerem’in bugün Çağlayan Adliyesi’nde karar duruşması görüldü.

Mahkeme sanık polislere “bilinçli taksirle birden fazla kişinin ölümüne ve yaralanmasına sebebiyet vermek”ten 6 yıl hapis cezası verdi ve kasıt olmadığı nedeniyle hapis cezasını 3 yıl 4 aya düşürdü. Sanıkların “özellikleri” dikkate alınarak hapis cezaları 24 bin 300 lira para cezasına dönüştürüldü.

Mahkeme heyeti sanık polislere para cezası verdi. Sonuca öğrenen aile adliye binasında duruma tepki gösterdi.


Spread the love

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir