‘İşkence ülkemizin bir gerçeğidir’

ARŞİV YAZILARI
Spread the love

Haber Merkezi: Türkiye İnsan Hakları Vakfı (TİHV), Adalet Bakanı Abdulhamit Gül’ün Türkiye’de işkencenin gündem olmaktan çıktığı yönündeki açıklamasına, “İşkence ve diğer kötü muamele dün de bugün de ülkemizin bir gerçeğidir. Sadece 2021’in ilk 10 ayında TİHV’e yapılan 815 başvuru bile bunu gösteriyor. İnkar etmek, cezasızlık politikasıdır. Cezasızlık varsa işkence de vardır” yanıtını verdi.

TİHV, Abdulhamit Gül’ün “İşkenceler, faili meçhuller dönemi mevzubahis olmaktan çıkmıştır” açıklamasına tepki gösterdi. TİHV, sosyal medya hesabından bir tablo yayınlayarak işkence ve kötü muamele nedeniyle aldıkları başvuru sayısını açıkladı. Buna göre; 1 Ocak 2015-31 Ekim 2021 tarihleri arasında 4 bin 610 kişi TİHV’e işkence ve kötü muamele nedeniyle başvuruda bulundu.

Tabloya göre; 2020’de 605 başvurunun yapıldığı görülürken 2021’in ilk 10 ayında bu sayı 815’e çıktı. TİHV’in sosyal medya hesabında yaptığı açıklama şöyle:

“2021’DE TİHV’E 815 BAŞVURU”

“İşkence ve diğer kötü muamele dün de bugün de ülkemizin bir gerçeğidir. Sadece 2021’in ilk 10 ayında TİHV’e yapılan 815 başvuru bile bunu gösteriyor. İnkar etmek, cezasızlık politikasıdır. Cezasızlık varsa işkence de vardır. İşkencesiz bir dünya mümkün! Yeter ki istensin.”


Spread the love

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir