Katliamın 28. yılında binler haykırdı: Sorumlu devlettir

ARŞİV YAZILARI
Spread the love

Haber Merkezi: Sivas katliamının 28’nci yılında binlerce kişi Madımak oteli önünde toplandı, katliamda yaşamını yitirenler anılırken, katliamın sorumlusunun devlet olduğuna dikkat çekildi.

33 insanın yakılarak katledildiği Sivas Katliamı 28. yılında lanetleniyor. PSAKD Sivas Şubesi ve HBVAKV Şubesi önünde toplanan kitle Madımak Oteli önüne yürüyüşe başladı. Alevi kurumları ve demokratik kitle örgütleri Madımak Otel’i önünde katledilenleri anarak, Madımak Oteli’nin ‘Utanç müzesi’ olması için çağrıda bulundu.

Sivas’a girişlerde kimlik kontrolü (GBT) yapılırken, anmanın yapılacağı bölge de ablukaya alındı. Bu yıl ‘Sivas’ın ışığı sönmeyecek’, ‘Sivas’ı unutmadık unutturmayacağız’ temasıyla anmalar gerçekleştirildi. Gerçekleştirilen anma programında sık sık ‘Sivas’ı unutma unutturma’ sloganları atıldı.

‘FAİLLERİ TANIYORUZ’

Otel önüne düzenlenen yürüyüşün ardından açıklama yapan Halkların Demokratik Partisi (HDP) Sözcüsü Ebru Günay, Sivas Katliamı’nda adaletin yerini bulmadığını belirterek, iktidarın failleri koruduğunu söyledi.  Madımak Oteli’nde yaşananları asla kabul etmeyeceklerini ifade eden Ebru, katliam zihniyetinin günümüze kadar devam ettiğini dile getirdi. Ebru, “Bizler failleri çok iyi tanıyoruz. Katleden bir zihniyetle karşı karşıyayız. Zihniyet hala derin devlet ile iş başında” diye ekledi

 ‘MÜCADELEYE DEVAM EDECEĞİZ’

Davanın zaman aşımına uğraması sonrasında iktidarın söylemlerini hatırlatan Ebru, “İktidar bir kez daha kanıtlamıştır ki bu katliamla ilişkileri çok yakındır. ‘Vatana millete hayırlı olsun’ sözleriyle bunu açığa çıkartmıştır. Aynı iktidar Madımak Oteli’ni utanç müzesi haline dönüştürmeyerek, hakikatleri ortaya çıkartmayarak katliama ortak olmaya devam ediyor. Ve yine aynı iktidar katliamcıları parlamentoya sokarak safını gösteriyor.  Alevi toplumu ile ortak mücadelemizi bir kere daha dile getiriyoruz. Adalet yerini bulana kadar mücadeleye devam edeceğiz” dedi.

Vekillerin açıklamalarının ardından anma etkinliği semah töreniyle devam etti.

‘ANT VERDİK’

Sonrasında ise konuşan Alevi Bektaşi Dernekleri Federasyonu Hüseyin Güzelgül, katliamda yaşamını yitirenlerin sesi olmaya devam ettiklerini belirterek, “Biz bu yola inançla bağlıyız. İnancımız sevgidir. Zulme boyun eğmemek de bizim mirasımızdır. 28 yıldır süren mücadelemize yeni katliamlar ekleniyor. Kardeşçe barış içinde yaşamayı beceremeyenler bugün de kendinden başkasının varlığına tahammül edemiyor. Ayrıştırmaya, yok saymaya ve katletmeye devam ediyor. 28 yıl önce burada tarihin en karanlık katliamını yaptılar. Bilimin, sanatın, şiirin, türkünün merkezini yaktılar. Biz bu katliamda sorumlu olanları, katilleri serbest bırakanları ve davayı zaman aşımına uğratanları affetmiyoruz. Bizim acımız ilk günkü gibi taze. Biz kanlı Sivas’a adaleti getirmeye ant verdik. Sivas’ı unutmadık, unutmayacağız” ifadelerini kullandı.

‘KATLİAMIN ARDINDA DEVLET VAR’

Pir Sultan Abdal Kültür Derneği Genel Başkanı Gani Kaplan da, devletin katliamın içinde olduğu için adaleti sağlamadığını kaydederek, “Sivas Katliamı’nın ardında bizzat devletin kendisi var” diye belirtti.

Katliamda yaşamını yitirenlerin aileleri ise, faillerin bulunması ve adaletin sağlanması için taleplerini dile getirerek otelin utanç müzesi olması taleplerini yineledi. (PİRHA, Jinnews)


Spread the love

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir