Tokat Hapishanesi’nde polislerin darp ettiği tutsaklar sürgün edildi

ARŞİV YAZILARI
Spread the love

Haber Merkezi: Gazeteci Hüseyin Aykol, Tokat Hapishanesi’nde koğuş basan polislerin darp ettiği Mustafa Okçu’nun Elazığ Yüksek Güvenlikli Hapishane’ye sürgün edildiğini ancak Hasan Ortaç’ın hangi hapishaneye sürgün edildiğine dair bilgi edinilemediğini paylaştı.

Tokat T Tipi Kapalı Hapishanesi’nde tutuklu Fırat Darı, ailesiyle 28 Haziran’da yaptığı telefon görüşmesinde, polis ve gardiyanların koğuşlara baskın düzenlediğini ve birçok tutukluyu darp edildiğini aktardı. Koğuşlarda arama yapan polislerin bir süre sonra tekrar koğuşu basarak, Hasan Ortaç ve Mustafa Okçu’yu darp ederek götürdüklerini paylaştı. Hapishane idaresi de tutukluların nereye götürüldüğüne dair bilgi vermedi.

TOKAT T TİPİ HAPİSHANESİ’NDE NE OLDU?

Gazeteci Hüseyin Aykol, Tokat Hapishanesi’nde yaşananları ve günlerdir haber alınamayan tutuklarla ilgili bilgileri Yeni Yaşam Gazetesi’ne yazdı. “Tokat T Tipi Cezaevi’nde ne oldu?” başlıklı yazısında Aykol, hapishanelerin içerisinin Adalet Bakanlığı’na ait olduğunu, dış güvenliğinin ise jandarma tarafından sağlandığını belirterek, “Daha önce kuvvet komutanlıklarından biri olarak Jandarma Genel Komutanlığı Genelkurmaya bağlıydı; şimdi sadece şeklen değil, gerçekten İçişleri Bakanlığı’na bağlı. Dış güvenlikten sorumlu jandarmanın cezaevine girişi aslında yasaktır ve Adalet Bakanlığı’nın buna ısrarla karşı çıkması beklenir” diye kaydetti.

BİLGİ ALINAMADI

Tokat Hapishanesi’nde yapılan koğuş baskın ve yapılan aramaların ardından tutuklular Hasan Ortaç ve Mustafa Okçu’nun darp edilerek gözaltına alındığını hatırlatan Aykol, “Aynı odada kalanlar, polisin alıp götürdüğü iki kişi hakkında cezaevi idaresinden bilgi istiyorlar; ancak alamıyorlar. Haklı olarak endişelenmeye başlıyorlar. Bunun üzerine, Mezopotamya Ajansı, yaşananları Cezaevi idaresine sordu ama mahpusların nereye götürüldüğü hakkında bilgi alamadı” diye belirtti.

SEVK EDİLDİLER

Aykol, yaşanan olayın ardından ilgili avukatların cezaevi idaresiyle yaptıkları görüşmeler sonrasında Mustafa Okçu’nun Elazığ Yüksek Güvenlikli Hapishane’ye sürgün edildiğini ancak Hasan Ortaç’ın hangi hapishaneye sürgün edildiğine dair bilgi edinilemediğini kaydetti.


Spread the love

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir