Tozkoparan halkı Danıştay önünde eylem düzenledi

ARŞİV YAZILARI
Spread the love

Haber Merkezi: Cumhurbaşkanlığı tarafından “riskli bölge” ilan edilen ve Güngören belediyesi tarafından 20 bina yıkılan Tozkoparan mahallesi halkı Danıştay önünde eylem yaptı.

Tozkoparan ve Mehmet Nesih Özmen mahallelerinin 10,4 hektarlık alanı Cumhurbaşkanlığı kararı ile 20 Nisan 2020 tarihinde riskli alan ilan edildi. Karara karşı Danıştay’a dava açan mahalle halkı, dava sürecinde yürütmeyi durdurma kararı verilmediği için Güngören Belediyesi’nin tehdit ve baskılarına maruz kaldı. 208 konuttan oluşan 20 bina ise yürütmeyi durdurma kararı olmadığından yıkıldı. Evlerin su, elektrik ve doğalgazları kesildi, karşı çıkan mahalle halkına ise polis biber gazı ve plastik mermi ile saldırdı.

Danıştay’da devam eden iki davada da yürütmeyi durdurma kararının çıkmamasının yeni mağduriyetler doğuracağını belirten Tozkoparan halkı bugün  Ankara’da Danıştay önünde yaptıkları basın açıklamasında şunları vurguladı:

“Danıştay 6. Dairesinde Haziran 2020 tarihli iki dava açılmış durumdadır. Mahkeme yürütmeyi durdurma kararı vermemiştir. Fakat mahkeme savcısı Ocak 2021 tarihinde bu kararın neye göre verildiğinin belirsizliğini vurgulayarak riskli alan kararının iptal edilmesi yönünde görüş bildirmiştir. Savcı görüşünden sonra iki dosya tetkik hâkimin görüşü için Haziran 2020 tarihine kadar sıra beklemiş ve hakimin incelemesine alınarak esastan görüşmeyi beklemektedir.

Tozkoparan’da davaların olası aleyhlerindeki bir kararından korkan davalı idareler, zamana karşı yarışırcasına, var güçleriyle halkı barınma, yaşam ve konut haklarına saldırmaya devam etmekte ve binlerce insanı evsiz barksız bırakmaya devam etmektedirler.

Bugüne kadar yapılan yıkımlardan sonra, olası Danıştay 6. Dairenin “riskli alan” kararının iptali karşısında evleri başlarına yıkılan mağdurların kayıplarını kim karşılayacak. Bu nedenle Danıştay’daki davalara, hukuku hiçe sayan davalı idarelerin uygulamalarının önlenmesi için mahkemelere tekrar yürütmeyi durdurma başvurusunda bulunulmuştur.

Davalı bakanlık 22 Aralık 2020 tarihinde konutlarımızın 6306 sayılı risk yasasının 6/A maddesi kapsamına alındığını ve 1 ay içinde konutlarımızın tahliyesini isteyen tebligatlar apartmanlarımızın dış kapılarına, Güngören Belediyesi yetkilileri tarafından asıldı. Bu karara da idare mahkemelerinde 33 dava açılmış olup, 28 tane yürütmeyi durdurma kararı verildi. Bu mahkemelerin hiçbirinde duruşmalar sonuçlandırılıncaya kadar yürütmeyi durdurma kararı verilmedi.

Geç gelen adaletin nimetlerinden faydalanan davalı kurumlar polis, biber gazı ve plastik mermiler ile evlerimizin su elektik ve doğalgazını kesmişlerdir. Yaklaşık 208 konut yani 20 apartmanı Nisan ayından bu yana yıkmışlardır.

Tozkoparan bizimdir bizim kalacak”


Spread the love

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir