Vartinis Katliamı davası görüldü: Alay Komutanı hakkında tutuklama kararı 

ARŞİV YAZILARI
Spread the love

Haber Merkezi: Vartinis Katliamı davasında sanık olarak yargılanan dönemin ilçe Jandarma Alay Komutanı Bülent Karaoğlu hakkında tutuklama kararı çıkartıldı.  

Muş’un Korkut ilçesine bağlı Vartinis (Altınova) beldesinde 3 Ekim 1993 tarihinde aynı aileden 7’si çocuk 9 kişinin öldürüldüğü Vartinis Katliamı’na ilişkin dava, Kırıkkale 1’inci Ağır Ceza Mahkemesi’nde görüldü. Yargıtay’ın dosyayı bozma kararı üzerine görülen davanın ilk duruşmasında, dönemin İlçe Jandarma Alay Komutanı Bülent Karaoğlu, sanık olarak yargılandı.

Duruşmada ilk olarak katledilen ailenin yakını Adem Öğüt ve katliamdan kurtulan tek isim olan Aysel Öğüt söz aldı. Aysel beyanında şu ifadeleri kullandı: “Benim ailemin hakkı kalmasın, sorumluların en ağır şekilde cezalandırılmasını istiyorum. Ben yıllardır gidip geliyorum bu mahkeme salonlarına. Daha da uzamasını istemiyorum. Sanık en ağır cezayı hak etmiştir.” Ailenin yakını Nurullah Öğüt de sanığın cezalandırılmasını istedi. 

Zaman aşımı tehlikesi  

Duruşmada konuşan avukat Kadir Karaçelik, davanın zaman aşımına uğrayacağı tehlikesine vurgu yaparak, “Bizler 2013 yılından beri burada bu dava dosyasını takip ediyoruz. Hak arama sürecinin mağdurlar açısından ne kadar çileye dönüştüğünü tahmin edebilirsiniz. Yargıtay’ın verdiği bir bozma kararı var ve bu karar yalnızca bir sanıkla sınırlı. Etkin bir soruşturma yapılmadı ve dolayısıyla etkin bir kovuşturma da yapılmıyor. Biz bütün aşamalara dair delilleri toplarken bir yandan da bu davanın ‘zaman aşımına uğrayacağını’ düşünüyoruz. Ulusal mevzuat açısından bu ayrıca bir problem” ifadelerini kullandı. 

‘Gerekli bütün tedbirler alınsın’ 

Kadir, yargılamanın hızlı, sağlıklı ve pratik bir şekilde ilerlemesi için gerekli bütün tedbirlerin alınması gerektiğini vurguladı. Adli sürecin devamlılığının sanığın inisiyatifine bırakıldığını belirten Kadir, “Hukuk sistemi bunu kabul etmez. Ceza yargılama sisteminin içerisinde en büyük makamın bir sorumluluk tespiti var. Bu iş mağdurun beyanını aştı. Bu yargılama süreleri açısından bir anlamı olmalı. Bu sanığın tutuklanması gerekiyor. Sadece yurtdışı yasağı gibi zayıf bir adli kontrol tedbiri getirilemez. Zorla getirilme kararı çıkarılması gerekir. Bu konudaki kararı reddettiniz. Mahkeme dilerse bir sanığın zorla getirilmesine karar verebilir. Sizlerin bunu yapması gerekiyordu. Hem hukuki hem vicdani açıdan bu dava dosyası, gerçekten dikkat çeken bir dosya özeti taşımaktadır. Bu nedenle bir sanığın tutuklanmasına yönelik yakalama kararı çıkarılmasını istiyoruz” dedi. 

‘Delil karartılıyor’ 

Sanığın tanıklara baskı kurduğunu ve ifadelerini değiştirmelerini istediğini kaydeden Kadir, “Delilleri karartma girişimi zaten daha önce ispatlanmıştı. Yargıtay da zaten mahkumiyet kararı verilmesi için kararı bozdu. Tutuklama için daha ne bekliyorsunuz” diye sordu. Kadir, tanıkların tekrar dinlenmesinin söz konusu olmadığının da altını çizdi.

 ‘Tek sorumlu müvekkilim değil’ 

Sanık avukatı Emine Delihasanoğlu ise, bozma ilamına direnilmesini talep etti. Emine, “Evet yaşanan olay vahşettir. Fakat tek sorumlusu müvekkilim değildir. Sanığın savunmasının tekrar alınmasını, tanığın yeniden dinlenmesine ilişkin dilekçemizi mahkemeye ibraz ediyoruz” ifadelerini kullandı.  

Tutuklama kararı  

Avukatların beyanı ardından mahkemeye kısa süre ara verildi. Ardından ara kararını açıklayan mahkeme heyeti, “Bozma ilamının içeriği nazara alınarak tanık Süleyman’ın yeniden dinlenmesine ilişkin talebin reddine, sanığın SEGBİS ile savunmasının tespiti yönünde İstanbul Anadolu 1’inci Ağır Ceza Mahkemesine yazılan talimatın sanık hakkında tutuklanmasına yönelik yakalama emri çıkartıldığı alınarak müzekkere yapılmasına; Sanık hakkında çıkartılan yakalama emri infaz edildiğinde duruşma günü beklemeksizin dosyanın varsa tevsi tahkikat, yoksa esas hakkındaki mütalaasını hazırlamak üzere iddia makamına tevhidine” karar verdi. 
Duruşma 4 Kasım’a ertelendi.


Spread the love

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir