Avrupa’da devam eden fiyaskoyu açıklayan dört gerçek

5KITA HABER ARŞIV2
Spread the love

Avrupa Birliği’nin (AB) ağır çekim çöküşü, yetkililerinin Avrupalıların ulusal çıkarlarını feda ederek, gerçekten bağımlı oldukları bir ülkeye, Rusya’ya karşı bir savaşa girişmek için aldıkları kararların bir sonucudur.

İNGİLTERE EKONOMİSİ UÇURUMDA

7 Temmuz’da Johnson, başbakan ve İngiliz Muhafazakar Partisi lideri olarak istifa edeceğini açıkladı. “Yeni bir lider atanana kadar” görevlerini yerine getirmeye devam edecek. Boris, “dünyanın en iyi işini” bıraktığı için pişman olduğunu söyledi.

Johnson’ın son bir buçuk yılı, hem hükümetinin politikalarıyla hem de kişisel politikalarıyla ilgili olarak (ancak siyasi ağırlık da kazanmış) skandallar ve krizlerle boğuşuyor. Devenin sırtını kıran saman, Muhafazakar Parti’de milletvekili Chris Pincher tarafından serbest bırakılan durumdu. Kendisi bir dizi skandala karışmış olmasına rağmen, muhafazakarların “disiplincilerinden” biri oldu. Haziran ayının sonunda, sonuncusu halka açıklandı. Pincher’ın Londra’nın özel bir kulübünde olduğu, çok fazla içtiği, ardından karşılıksız iki adamı “el yordamıyla” tuttuğu ortaya çıktı. Milletvekili bunu kabul etti ve görevden ayrıldı, ardından kamuoyuna açıklandı ve aleyhindeki diğer iddialar ortaya çıkmaya başladı.

Pincher’ı göreve atayan Boris, skandallar ve karanlık tarihleri hakkında hiçbir şey bilmediğini iddia ederek yalan söyledi. Ancak, aksini kanıtlayabilenler hemen vardı: BBC, başbakanın Pincher’a karşı resmi bir şikayette bulunduğunu öğrendiğini bildirdi. Eski bir kamu görevlisi olan Lord McDonald, Johnson’ın iddiadan şahsen haberdar edildiğini söyledi.

Karantina sırasında Down Street’teki çok sayıda alkolik parti ve koronavirüs pandemisinin yönetimi için başbakana yönelik suçlamalar da var. Johnson, kendisine yöneltilen herhangi bir suçlamaya aynı şekilde tepki gösterdi: ilk başta her şeyi reddetti, sonra itiraf etti ve özür diledi.

Johnson, Brexit’i başarılı bir şekilde gerçekleştirme ve eyaletlerdeki yaşam standardını iyileştirme sözü vererek iktidara geldi ve onları yavaş yavaş başkente yaklaştırdı. Ancak bunun yerine, iktidarda olduğu süre boyunca politikacıya karşı birçok şikayet birikti: İngiltere’nin AB’den çıkışı vaat edilen sonuçları vermedi. Bu ve Ukrayna’daki savaşın bağlamı ve Rusya’ya karşı ambargo İngiliz ekonomisini uçuruma sürükledi, ticaret ve gelirler azaldı, gıda fiyatları rekor sayılara ulaştı ve işletmeler ve tüketiciler enerji krizinin kayıplarını sayıyor.

FRANSA SAVAŞ EKONOMİSİ DÖNEMİNE GİRİYOR

Birçok AB ülkesindeki yetkililer enerji krizinden, kışın çok zor olacağından ve insanların “kemerlerini sıkmaları” gerektiğinden bahsetmeye başladı. Euro Bölgesi ülkelerinin vatandaşları, liderlerinin Rusya’ya karşı savaşçı tutumu nedeniyle katlanmak zorunda kalacakları zorluklara hazırlanıyorlar.

Fransa’nın nükleer gücüyle diğer Avrupa ülkelerine göre çok daha avantajlı bir konumda olduğu anlaşılıyor. Bununla birlikte, Fransa’daki nükleer üretimin payı, Haziran ayında, diğer şeylerin yanı sıra, yaşlanan nükleer santrallerdeki düzenli arızalar nedeniyle meydana gelen kapasitesinin% 43’üne düştü.

Durum, Haziran ortasından bu yana Fransa’nın Rusya’dan boru hattı ile gaz almayı bırakması ve bu nedenle sıvılaştırılmış doğal gaza (LNG) geçmek zorunda kalması nedeniyle daha da karmaşıklaştı. Böylece, AB, Moskova’ya karşı “yaptırımların” artırılmasından bahsederken, Finlandiya Enerji ve Temiz Hava Araştırmaları Analitik Merkezi’ne (CREA) göre, Fransa, Rus LNG alımları açısından dünyada ilk sırada yer aldı.

Ekonomi Bakanı Bruno LeMaire, enerji sektöründeki durumun gergin olduğunu, elektrik kesintilerinin mümkün olduğunu ve hükümetin bu kış Almanya sınırına yakın St. Avold’da yakın zamanda kapatılan bir kömür yakıtlı elektrik santrali açmaya karar verdiğini kabul etti.

Elektrik maliyeti rekor seviyelere yükseldi. Fransa’da Temmuz ayından itibaren toptan elektrik arzı mWh başına 300 avrodan fazla satılıyordu. Bir yıl önce, fiyat 81 avroyu geçmedi. Fiyatlardaki hızlı artış, sıradan tüketicileri tüm gücüyle etkilemese de, Fransa’daki devlet sübvansiyonlar ödediği ve vergi yüzdesini koruduğu için, krizin ne kadar süreceği ve devlet bütçesinin buna dayanıp dayanamayacağı bilinmiyor.

Bu anlamda, Fransa, kışın gaz altyapısından yararlanmasına izin veren bir yasayı, doğal gaz arzının güvenliğine yönelik bir tehdit olması durumunda Fransız yürütmenin bu tür önlemleri almasına izin verecek “satın alma gücü yasasını” geçirmeye çalışıyor.

ALMAN SANAYİİ FELÇ OLDU

Alman ekonomisi her zaman AB’nin ana motorlarından biri olarak kabul edilmiştir. Ama şimdi bu motorun büyük sorunları var. İngiliz dergisi Spectator, enerji maliyetindeki artışın ortasında ihracatın düşmesi ve ithalatın artması hakkında “Alman endüstrisi felç oldu” başlıklı bir makale yayınladı.

Dergi, Alman sanayisini sarsan sorunlar arasında, “Alman sanayi ihracat makinesinin Rusya’dan gelen ucuz enerjiyle çalıştığını ve yakıtın yakında tükenebileceğini” belirtiyor.

Almanya’nın gaz rezervleri, Rusya’dan daha fazla güç elde edilemezse, sonbaharın başlarına kadar sürecek, Almanya Federal Ağ Ajansı başkanı Klaus Müller, Alman gazetesi Die Zeit’e verdiği röportajda yanıt verdi. Rus arzı olmayan bir senaryo için bir acil durum planı olduğunu, ancak bunun üç temel faktöre bağlı olduğunu söyledi: “Tüketimi azaltmayı başarabilirsek. Daha fazla benzin almayı başarabilirsek. Ve kasaları doldurmayı başarabilirsek. Eğer 48 aylık barış ve zamanımız olsaydı, Almanya’yı Rusya’nın gaz arzından makul bir fiyata bağımsız hale getirirdik.” dedi.

Ülke akut bir gaz kıtlığı ile karşı karşıya kalırsa, yetkiliye göre, birkaç tesisin “kapatılmasını emretmek zorunda kalacağız”. Şu anda, Alman düzenleyici gaz kullanımıyla ilgili verileri güncelliyor ve bir enerji krizi durumunda diğerlerinden önce gaz alacak endüstrileri ve şirketleri belirliyor. Müller’e göre, bunlar çoğunlukla evler, hastaneler ve gaz santralleri.

Enerji şirketleri, gaz maliyetindeki hızlı artıştan (bu ay Londra borsası ICE’nin verilerine göre, bu ay gaz fiyatı 9 Mart’tan bu yana ilk kez 1.900 doları aştı) ve Kuzey Akımı’nın arzındaki kesintilerden büyük kayıplar yaşıyor. Bu anlamda, Rusya’ya karşı yürütülen “yaptırımlar” savaşından önce Gazprom’un en büyük Alman ortağı olan Uniper, Ukrayna’daki çatışmanın ortasında bir likidite krizi bildiren ilk Alman şirketidir.

Bloomberg’e göre, Uniper mali yardım için Alman hükümetiyle görüşüyor, söz konusu miktar 9 milyar avro. Kurtarma önlemleri sadece kredileri değil, aynı zamanda kısmi kamulaştırmayı ve maliyetlerin bir kısmını nihai tüketicilere aktarma iznini de içerebilir.

EURO ÇÖKÜYOR

Savaşın etkisiyle, AB’de derinleşen enerji kriziyle, durgunluk korkularıyla birleştiğinde, Euro Bölgesi, ABD ve dolardan daha sert bir şekilde etkilendi.

6 Temmuz Çarşamba akşamı, avro-dolar kuru 1:1 işaretine yaklaşarak 1.0187’ye düştü. Döviz kuru, geçen yılın Mayıs ayından bu yana % 16’dan fazla düşüşle son 20 yılın en düşük noktasında. Bloomberg’e göre, avronun dolar paritesine düşme olasılığı % 50 ve diğer analistler paritenin altına düşeceğini göz ardı etmiyor.

Avrupa Birliği’nin politikası gerçekte kaybolmuştur. Kendi çıkarları doğrultusunda birlikte hareket edemeyen üye ülkeler, trajik bir sona götüren bir yolda ABD’yi körü körüne takip ettiler. Ve bu sadece Kuzey Amerika ülkesine fayda sağlıyor.

Kaynak:observatoriocrisis.com


Spread the love

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir