Irak’ta yaşanan çatışmalarda en az 20 kişi öldü

5KITA HABER ARŞİVİ3
Spread the love

Haber Merkezi: Irak’da Sadr’ın siyasetten çekildiğini açıklamasının ardından yaşanan çatışmalarda en az 20 kişi hayatını kaybetti. El Cezire ise 30 kişinin öldüğünü, 700 kişinin yaralandığını aktardı.

Irak’ta Şii lider Mukteda el Sadr’ın siyasetten tamamen çekildiğini açılamasının ardından şiddetlenen protestolarda, Sadr destekçileri ve Irak silahlı kuvvetleri arasında çıkan çatışmalarda en az 20 kişinin öldüğü belirtiliyor. Katar merkezli El Cezire’ye konuşan bir kaynağa göre ise 30 kişi öldü, 700’den fazla kişi yaralandı. Güvenlik yetkilileri, Yeşil Bölge’deki çatışmaların bir kısmının İran destekli Şii gruplar ile Sadr Hareketi’nin askeri kanadı Barış Tugayları arasında yaşandığını aktardı. 

Mukteda el Sadr’ın sosyal medyadan yaptığı açıklamanın ardından protestocular Yeşil Bölge’de hükümet sarayını basmış, silahlı kuvvetlerin eylemcileri binadan çıkarmak için ateş açtığı belirtilmişti. Sadr’ın sağ kolu sayılan müstafi milletvekili Hasan Azari, Şii liderin açlık grevine başladığını “Liderimiz, şiddet ve silahlı çatışma bitene kadar açlık grevine başladı” sözleriyle duyurmuştu. 


Spread the love