Peru: Kriz, Castillo, yolsuzluk ve cumhurbaşkanının görevden alınması

5KITA HABER ARŞIV2
Spread the love

Jorge Montoya ayrıca, temel meselenin boşluk veya cumhurbaşkanlığı görevden alma hareketi olduğunu, çünkü “zaten silahlanmış tüm yolsuzluk şemasına” sahip olduğunu, ancak yine de “başkanın kalıcı ahlaki yetersizliğini” belirlemeye devam ettiğini belirtiyor.

8 Mart’ta, Cumhuriyet Kongresi’nin muhalefet kürsüsü, José Pedro Castillo Terrones’e karşı bir boşluk önergesi sundu. Bu boşluk ya da başkanın görevden alınması önergesi, siyasi örgütü Popular Renewal’in kongre üyesi Jorge Montoya’nın inisiyatifiydi ve siyasi eylemini sunabilmek için elli imzaya sahip olmasını sağladı.

Kongre’nin üçüncü başkan yardımcısı Patricia Chirinos tarafından sunulan ilk boşluk önergesinin aksine, bu başkanlık görevden alma talebi, tartışılması için gerekli oylamaya ulaştı ve Başkan’ı 28 Mart’taki soruları yanıtlamak üzere Kongre’nin genel kuruluna çağırdı.

Boşalma veya cumhurbaşkanlığının görevden alınması önergesinin belgesi, Pedro Castillo’nun Cumhurbaşkanı olmaktan çıkması için yirmi neden ortaya koydu. Bu önergenin, iş kadını Karelim López’in savcılık önünde etkili bir işbirlikçi olarak Cumhurbaşkanı ile çeşitli suçlara karıştığına dair ifade vermesinin ardından gündeme getirildiğini hatırlayabiliriz.


Spread the love

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir