Yabancı egemenliği altındaki Avrupa

5KITA HABER ARŞIV2 POLİTİKA
Spread the love

Bugün Avrupa’da neler olduğu merak konusu. Eski kıta, bazılarının dediği gibi. Bazı yazarların dediği gibi dünyaya yayılan kıta: Batı Hıristiyan kültürü. Bugün, tarihte ilk kez, başka bir kıtanın değil, ABD gibi emperyal bir ülkenin münhasır alanı altındadır.

Hugo Farías Moya

Avrupa, ABD’nin müttefiki bile değil, sadece uşak ve köleci bir kıtadır. Ya da daha kötüsü, itaatkar ve boyun eğdirilmiş bir kıta.
İşgallerin, soykırımların, yağmalamaların, katliamların ve işgal ettiği kıtaların yok edilmesiyle geçen bu uzun tarih boyunca Avrupa’ya ne oldu?
Amerika’nın işgali ve soykırımı ile başlayalım. Bazı tarihçiler artık buna şöyle demiyor: İki dünyanın buluşması (Amerika’nın keşfi olarak adlandırılan bir örtmece) şimdi basitçe Amerika’nın işgali diyor.

İspanyol Krallığı’nın çektiği acıların, cinayetlerin ve yağmalamaların izi bazen bilinmemektedir, ancak huzursuz olan biri varsa, 1971’de yayınlanan Eduardo Galeano’nun Latin Amerika’nın Açık Damarları kitabını okuyabilir. Yani, 50 yıldan fazla bir süre önce.

Christopher Columbus adlı özel kişi, 500 yıldan daha uzun bir süre önce, yerlilerin dediği gibi Abya Yala kıtasının topraklarına ayak bastı ve İspanyol işgalci tarafından Amerika’nın bu geniş bölgesi için sonun başlangıcıydı.
Hernán Cortés, Aztekleri fethetti, yok etti ve ortadan kaybetti. Francisco Pizarro, kendi adına, İnka imparatorluğunu sona erdirdi ve kanadı. La Araucanía’nın celladı Pedro de Valdivia, yerel Kızılderililerin elinde ölen tek valiydi.

Arauco savaşı, bazı majaderosların söylediği gibi 300 değil, 500 yıldan fazla bir tarihe sahiptir. Meksika’da, Orta Amerika’da, Güney Amerika’da bu üzücü hikaye hep tekrarlandı. İşgalin nedeni altını, madenleri, toprakları yağmalamaktı. Sonunda bize dili ve dini miras bıraktılar. İkincisi ile ilgili olarak, hiçbir zaman ikna yoluyla değil, terör yoluyla tanıtılan sözde “Amerika’nın müjdelenmesi” olmuştur. Hristiyan mı olacaksınız yoksa başınızı mı keselim? Yerli sakinler için seçenek buydu. Cevabı zaten biliyoruz.

İspanya’nın Amerika kıtasını kana bulaması ve yok etmesi gibi, Portekiz de Brezilya’ya aynı şeyi yaptı, çünkü Tordesillas Antlaşması’na göre, Portekiz ve İspanya kralları yeni kıtayı ganimet olarak böldü.

Portekiz İmparatorluğu, Afrika kıyılarındaki Azor Adaları, Madeira, Yeşil Burun Adaları ve Sao Tome ve Principe’yi kontrol etti; Hint alt kıtasında Cochin, Goa ve Colombo; Doğu Asya’da Makao ve Nagazaki; Afrika’da Mozambik ve Angola. Bütün bu kolonilerle İspanyol Krallığı kadar ya da ondan daha fazla terör üretti.

Belçika, kendi adına, tarihi boyunca iki sömürgeyi kontrol etti: 1908’den 1960’a kadar Belçika Kongosu (şimdi Kongo Demokratik Cumhuriyeti) ve 1922’den 1962’ye kadar Ruanda-Burundi. Ayrıca Çin’de küçük bir imtiyazı vardı ve Fas’taki Tanca Uluslararası Bölgesi’nin eş yöneticisiydi. Belçika, seçkin vatansever ve Kongo ülkesinin babası Patricio Lumumba’nın öldürülmesini ve kendisinin ve savaşçı arkadaşlarının cesedinin yok edilmesini emretti. Gerçekte, Belçika Kongosu Kral Leopold’un başka bir mülküydü. Yerleşimcilerin Aborjinlere uyguladıkları vahşet anlatılmazdır.

Bir başka işgalci Avrupa ülkesi olan Fransa, zirvedeyken (1680), 10.000.000 km²’den fazla bir alana yayıldı ve o zamanlar sadece İspanyol İmparatorluğu’nun ardından dünyanın en büyük ikinci imparatorluğuydu. “İkinci sömürge imparatorluğu”, 1830’da Cezayir’in fethiyle başladı. Zirvedeyken, tarihteki en büyük imparatorluklardan biriydi: metropol Fransa da dahil olmak üzere, Fransız egemenliği altındaki toplam toprak miktarı, 1939’da 150 milyon nüfusuyla 13.500.000 km²’ye ulaştı.

Ünlüler, Yabancı Lejyon olarak adlandırılan suikastçılar ve paralı askerler grubu tarafından işlenen vahşetlerdir. Aslında, Fransa’nın Afrika, Güney Amerika, Orta Doğu ve Asya’da toprakları vardı.

Benzer ya da daha kötü bir şey İngiltere’ydi. İnsanlık tarihindeki en sapkın imparatorluk, ABD’nin şu anki imparatorluğundan sonra ikinci sıradadır. Kuzey Amerika, Kanada ve Amerika Birleşik Devletleri’nde kolonileri vardı: Güney Amerika, İngiliz Guyana ve Falkland Adaları’nda; Afrika’da Mısır, Sudan, Nijerya, Kenya, Tanganika, Güney Afrika’yı ele geçirdi. Asya’da Hindistan ve Endonezya’yı, Okyanusya’da Avustralya ve Papua Yeni Gine’yi ele geçirdi.
“Vahşileri” evcilleştirmek için işgal ettikleri topraklara nasıl “medeniyet” getirdikleriyle gurur duymamak gerekir. En berrak tarihçilere göre, bu bölgelerin Avrupa tarafından fethinin 600 milyon nüfusu aştığını yazmışlardır.

Dünyanın ilk emperyal gücü olan Avrupa, nasıl oldu da başka bir ülkenin egemenliğine girdi?

II. Dünya Savaşı’ndan sonra Amerika Birleşik Devletleri, Sovyetler Birliği ile birlikte, büyük kazanan ve işgalci güçler haline gelmeye devam etti. Diğer ülkeler onun müziğiyle dans etti. Sonuç olarak ve ideolojik nedenlerle iki büyük ideolojik blok oluştu: NATO’ya katılan ülkeler ve Varşova Paktı’nın Sovyet etkisi altında ikincisi. Her ne kadar kesin konuşmak gerekirse, eski SSCB, Nazi faşizminin elinden Avrupa’nın kurtuluşu için ölümlerin% 80’ine (çocuklarının 22 milyonunu vererek) katkıda bulundu.

NATO, 12 Avrupa ülkesiyle kuruldu ve 1949’dan bugüne, birkaç genişleme dalgasının 30 ülkeye ulaşmasından sonra. Açıkça söylemek gerekirse, Rusya’nın gücüne karşı koymak için kuruldu, ancak 1990’da Sovyetler Birliği’nin çöküşünden sonra NATO zaten varlık nedenini kaybetti. Ancak ABD’nin yayılmacılığı sona ermedi, aksine Rusya’yı eski Varşova Paktı ülkeleriyle çevrelediler. Kısacası, Rusya’nın Nazi Almanyası’ndan kurtardığı ülkeler düşmanı oldu.

Vladimir Putin’in NATO’nun genişleyip füzelerini Ukrayna sınırına yerleştirmeye devam etmesine izin vermeyecekleri konusunda her tonda uyarıda bulunmasının ardından, tehlikeli oyununa devam etti. Şimdi Rusya, ABD’nin bu savaş çığırtkanlığı çılgınlığını durdurmak için Ukrayna’yı işgal ettiğine göre, herkes kıkırdar. Yani, pervasız eylemlerinin sorumluluğunu üstlenmezler.

Kaynak:pressenza.com


Spread the love

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir