ABD’de Tyre Nichols protestoları

DÜNYA HABERLER
Spread the love

Haber Merkezi: ABD’de polisin 29 yasındaki Tyre Nichols’a Tennessee eyaletinin Memphis kentinde 7 Ocak’ta gözaltına alırken, uyguladığı işkence görüntülerinin kamuoyuyla paylaşılmasının ardından ülke genelinde polis şiddetine karşı protestolar düzenleniyor.

Nichols kaldırıldığı hastanede üç gün sonra hayatını kaybetmişti.

Polis ve güvenlik kameralarına yansıyan görüntülerin yayınlanmasıyla birlikte ülkenin birçok kentinde binlerce kişi, polis şiddetini protesto etmek için sokaklara döküldü.

Tyre Nichols’ın annesinin ‘barış içinde protesto’ çağrısı, Boston’da düzenlenen protestolarda karşılığını buldu. Boston’da valilik binası önünde bir araya gelen protestocular “Irkçı polis terörünün bütün kurbanları için adalet”, “Tyre Nichols için adalet”, “katil polisleri cezaevine atın”, “siyah Amerika’ya karşı savaşı durdurun”, “polis terörüne son verin” yazılı pankartlar taşıdı.

ABD basınında yer alan haberlere göre, protesto gösterilerinde ayrıca “adalet yoksa barış da yok”, “katil polisleri hapse atın” şeklinde sloganlar da atıldı.

Yapılan konuşmalarda Tyre Nichols’i döverek ölümüne yol açan polislerin ‘ikinci derecede cinayetten’ yargılanacak olmaları eleştirildi.


Spread the love

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir