Kuzey Kürdistan’da ormanlar yok ediliyor

CEPHE HATTI EKOLOJİ HABER ARŞİVİ3
Spread the love

Haber Merkezi: Türk devletinin Güney Kürdistan’a yönelik sürdürdüğü işgal saldırıları sürerken, Kuzey Kürdistan’da da ormanlar kesilerek, yakılarak yok edilmek isteniyor.

Diyarbakır’ın Lice ilçesine bağlı Sisê köyünde askerler tarafından başlatılan operasyon kapsamında  ormanlık alanlar yakılıyor.

Diyarbakır’ın Lice ilçesine bağlı Yolçatı (Sisê) köyünde askerler tarafından başlatılan operasyon kapsamında ormanlık alanlar yakılıyor. Sabah 08.00’dan bu yana devam eden yangının gittikçe yayıldığı gelen bilgiler arasında.

Öte yandan yangının yerleşim yerlerine çok yakın olduğu belirtiliyor. 

ŞIRNAK BAROSU DUYURMUŞTU

Şırnak Barosu, kentte süren ağaç kesimiyle ilgili bir video paylaştı. Videoda kesilen ağaçların kamyonlarla taşındığı görülüyor.
Şırnak Barosu, Şırnak’ta devam ağaç katliamına ilişkin yeni görüntüler paylaştı. Baro daha önce, Keniyamîr, Birateto, Birapeşo, Deyndarok, Cinîwer, Belûzer, Rîsor, Serêrû, Tîkera, Qûrteka Pêşya, Girêdeyincê, Şerevan, Xirtkbestê ve Navyan bölgelerinde kesilen ağaçların, TIR ve kamyonlarla farklı bölgelere taşındığını da duyurdu.


Şırnak Barosu kamyonlarla taşınan ağaçların videolarını paylaşarak Twitter hesabından şu açıklamalarda bulundu: “Baromuzun hazırladığı raporlar, suç duyuruları ve diğer başvurularına rağmen kamuoyunda yeterli duyarlılık yaratılamadığından Şırnak’taki orman tahribatı ve ağaç katliamı devam etmektedir. Bugün Çevre ve Kent Komisyonu üyemiz tarafından çekilen görüntüde iki sıra şeklinde trafik işareti yüklendiği görülmektedir. Kısa bir süre içerisinde baromuzca yeni yasal başvurular ve eylem planı açıklanacaktır. Doğaya değerde olmayan tüm bakımlarını göstermeyebiliriz.”

Hier klicken, um den Inhalt von Twitter anzuzeigen.
Learn more in Twitter’s privacy policy.


Spread the love