İngiltere’de 500 bin kamu emekçisi iş bıraktı

DÜNYA EMEK HABERLER
Spread the love

Haber Merkezi: İngiltere’de kamu emekçilerinin de aralarında bulunduğu yarım milyon kişi, çalışma şartlarının iyileştirilmesi için greve gitti. Emekçiler hükümetin gerekli adımları atmadığı takdirde grevlerin devam edeceği uyarısında bulundu.

İngiltere’de, 2011’den bu yana en büyük ve geniş katılımlı grev dalgası yaşanıyor. Ülkede yarım milyonu aşkın işçi ve emekçi, düşük ücretlere, ağır çalışma koşullarına ve hükümetin grev yasaklama çabalarına karşı iş bıraktı. 

Ülkedeki okullarda yaklaşık 200 bin öğretmenin greve dahil olması nedeniyle sınıfların yüzde 85’inde ders yapılamıyor.

Yüz binlerce çalışan, ücretlerine enflasyonun üzerinde artış yapılmasını talep ediyor. Eyleme eğitim emekçilerinin yanısıra demiryolu çalışanları ve itfaiye çalışanları da katıldı.

Üniversite ve Kolej Sendikası tarafından temsil edilen 150 üniversitede çalışan 70 binden fazla akademik personel ve üniversite çalışanı, on yılı aşkın bir süredir enflasyonun altında ücret almalarının yanı sıra bu yıl yüzde 3’lük bir zam dayatıldığını belirterek iş bıraktı.

Ayrıca greve katılanlar arasında Ulaştırma Bakanlığı, Eğitim Bakanlığı, Çalışma ve Emeklilik Bakanlığı, Sağlık ve Sosyal Bakım Bakanlığı ve İçişleri Bakanlığı çalışanları da bulunuyor.


Spread the love

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir