İran’da tutuklu yönetmen Panahi’ye şartlı tahliye

DÜNYA HABERLER
Spread the love

Haber Merkezi: İran rejimi tarafından yaklaşık 7 ay önce tutuklanan ve önceki hafta açlık grevine başlayan yönetmen Jafar Panahi, şartlı olarak tahliye edildi.

İran devleti tarafından 11 Temmuz 2022’de, “Sisteme karşı propaganda” iddiasıyla tutuklanan İran’ın dünyaca ünlü yönetmenlerinden Jafar Panahi, açlık grevine başlamasından iki gün sonra şartlı olarak tahliye edildi. Tahliye olduğu hapishane önünde açıklama yapan Panahi, “Farhad Meysami gibi yüzlerce insan cezaevinde olduğu halde ben nasıl mutlu olabilirim. Hepsine özgürlük diliyorum” dedi.

AÇLIK GREVİNE BAŞLAMIŞTI

Ünlü yönetmenin eşi Tahereh Saeedi de, sanal medya hesabında Panahi ile birlikte bir fotoğrafını paylaştı. 62 yaşındaki Panahi, 7 ay önce tutuklanmış ve 1 Şubat’ta açlık grevine başlamıştı.

Avrupa’nın en büyük üç film festivalinde de ödül kazanan yönetmenin açlık grevi, birçok ülkeden destek bulmuştu. Panahi, 2000 yılında “The Circle” filmiyle Venedik Film Festivali’nde Altın Aslan, 2015’te “Taxi Tehran” ile Berlin’de Altın Ayı ve 2018’de “Three Faces” ile Cannes’da en iyi senaryo ödülünü kazanmıştı.

Panahi’nin son filmi “Ayı Yok” ise, 2022 Venedik Film Festivali’nde kendisi hapishanedeyken gösterildi. Film Jüri Özel Ödülü’ne layık görüldü.

(MA)


Spread the love

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir