Gözaltına alınan 10 köylü serbest bırakıldı 

HABER ARŞİVİ3 KÜRDİSTAN.
Spread the love

Haber Merkezi: Yüksekova’ya bağlı birçok köyde başlatılan askeri operasyon sonrası Memkava köyünde aynı aileden gözaltına alınan 10 kişi serbest bırakılırken,  jandarma serbest bırakılan köylülere muhbirlik dayatmasında bulundu. 

Hakkari’nin Yüksekova ilçesine bağlı Memkava, Dara, Kaport ve Nêbarê köylerinde dört gün önce YJA-Star ve TSK arasında Kaport ve Memkava köyü kırsal alanlarında çatışma çıktı. Bölgede yaşanan şiddetli çatışmaların ardından köye jandarma özel harekat tarafından baskın düzenlendi. Söz konusu baskında aynı aile mensup 10 kişi gözaltına alındı. 

İşkence ve darp 

Aynı operasyon kapsamında, Dara köyünden olan ve köyünün yakınlardan bulunan Esat Çakmak adlı yurttaşın özel harekat polisleri tarafından darp edilerek gözaltına aldığı ve oradan Yüksekova ilçe Emniyet Müdürlüğüne götürüldüğü öğrenildi. Esat’ın 3 günlük gözaltı süresi boyunca işkence ve kötü muameleye maruz kaldığı kaydedildi.  

Gözaltına alınan yurttaşlar 24 saatlik avukat görüş kısıtlılığının ardından müvekkilleriyle görüşme sağlayabildi. Savcılık ifadelerinin ardından serbest bırakıldı.

Jandarmadan köylülere muhbirlik teklifi 

Emniyet ve savcılık ifadelerinin ardından serbest bırakılan tüm köylüler bırakıldıktan bir saat sonra Haruna Jandarma Komutanlığı’na bağlı askerler tarafından tekrardan gözaltına alınarak Haruna Jandarma İl Komutanlığı’na götürüldü. Burada ise rütbeli askerler tarafından köylülere, bölgede yaşanan her gelişmeden haberdar olmaları yönünde “yardımcı olun” şeklinde muhbirlik dayatmasında bulunduğu öğrenildi. (JINNEWS)


Spread the love

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir