HPG, 3 aydır süren işgal saldırılarının bilançosunu açıkladı

HABER ARŞİVİ3 KÜRDİSTAN. SİLAHLARIN ELEŞTİRİSİ
Spread the love

Haber Merkezi: HPG Türk devletinin Güney Kürdistan’a yönelik 17 Nisan’da başlattığı işgal saldırılarının bilançosunu açıkladı.HPG açıklamasında; “1129 eylem gerçekleştirildi, 1528 işgalci cezalandırıldı. 3 helikopter ve 1 tank olmak üzere çok sayıda askeri araç imha edildi. Sonuç alamayan işgalciler ise binlerce kez savaş suçu işledi” denildi.

Fırat Haber Ajansı (ANF), HPG Basın İrtibat Merkezi’nin üç aylık savaş bilançosuna dair verdiği bilgileri paylaştı. ANF’de yer alan paylaşımda; “Sömürgeci, faşist TC devletinin Zap, Avaşîn ve Metîna alanlarına saldırarak Başûrê Kurdistan’ı işgal etme harekatı üçüncü ayını doldurmuştur. Binlerce işgalcinin seferber edilerek çağın en gelişmiş NATO savaş tekniğinin sınırsız bir şekilde kullanıldığı bu işgal saldırılarının temel amacı hiç kuşkusuz işgalcilere korku salan Kürdistan ve Kürt olgusunu ortadan kaldırmaktır.” denildi. Açıklamada “14 Temmuz direniş ruhunu hiçbir gücün yok edemeyeceğini bir kez daha kanıtlamıştır” denildi.

Türk devletinin uluslararası hukuku ayaklar altına aldığı belirtilen açıklamada, “Kürdistan Özgürlük Gerillası karşısında ilerleyemeyen işgalciler, bir kırımı yaşamaya başlamıştır. Bunun karşısında savaş hukukunu hiçe sayan sömürgeci TC ordusu, Direniş Alanları’ndaki savaş mevzilerini binlerce kez kimyasal silah ve patlayıcılarla bombalamıştır. Bütün bu saldırılara rağmen direnen güçlerimiz karşısında sonuç alamayan işgalciler son olarak savaş mevzilerine karşı yasaklanmış termobarik ve fosfor bombaları kullanmıştır.” denildi.

HPG Basın İrtibat Merkezi, Türk devletinin 14 Nisan-14 Temmuz tarihleri arasında toplam bin 198 kez kimyasal silah kullanıldığı kaydedildi. Açıklamada, 6’sı rütbeli olmak üzere toplam bin 528 askerin öldüğü ve 217 askerin de yaralandığı ifade edildi. 

HPG ayrıca bölgenin 2 bin 623 kez savaş uçaklarıyla bombalandığı, bin 978 kez helikopterle bombalandığı bilgisi paylaşıldı.


Spread the love

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir