Nagihan Akarsel’in cenazesi Türkiye’ye uğurlandı

HABER ARŞİVİ3 KÜRDİSTAN.
Spread the love

Haber Merkezi: Uğradığı silahlı saldırıda katledilen, Jineolojî Dergisi Editörü ve Jineolojî Araştırma Merkezi üyesi Nagihan Akarsel’in cenazesi Süleymaniye’de gerçekleştirilen bir törenin ardından Türkiye’ye uğurlandı.

Süleymaniye’nin Bextiyarı Mahallesi’nde 4 Ekim’de düzenlenen silahlı saldırı sonucunda Jineolojî Dergisi Editörü ve Jineolojî Araştırma Merkezi üyesi Nagihan Akarsel şehit düştü.

Jineolojî Dergisi Editörü ve Jineolojî Araştırma Merkezi üyesi Nagihan Akarsel’in cenaze töreni, çok sayıda kişinin katılımıyla Süleymaniye’deki Ecê Xanim Salonu’nda gerçekleştirildi.

Törende konuşan Jineolojî Akademisi üyesi Necibe Qeredaxî şunları söyledi: “Bugün Nagihan’a sıkılan kurşunun yarın size ve ailenize sıkılacak. Kürdistan Bölgesi’nde kimse kendini kandırmasın. ‘Ben siyasetçi değilim, ben sözümü tutacağım’ demesin.”

Törende konuşan Kürdistan Kadınlar Birliği Üyesi Seywan Rostem de şunları ifade etti: “Kadınların çalışmalarını Nagihan’ı katlederek bitiremezsiniz. Bu tür cinayetler devrimi, hak ve özgürlük mücadelesini daha da büyütmemize neden olacaktır.”

Törene katılan HDP Şırnak Milletvekili Hüseyin Kaçmaz’da konuşmasında, “Nagihan yoldaşımız Güney Kürdistan’da katledilen ilk kişi değil. Biz buradan Güney Kürdistan yetkililerine, Süleymaniye ve Güney Kürdistan’a bu cinayetler sebebiyle gelmek istemediğimizi bir kez daha belirtiyoruz. Bu nedenle bu terör saldırılarının faillerinin ortaya çıkarılması ve yeni saldırıların önüne geçilmesi gerekmektedir” dedi.

Konuşmaların ardından cenaze Hewlêr’e götürülmek üzere yola çıktı. Nagihan Akarsel’in cenazesi Hewlêr’de hukuki işlemler tamamlandıktan sonra uçakla önce Ankara’ya, ardından da doğum yeri olan Konya’ya gönderilecek.


Spread the love

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir