Ovacık’ta ölümsüzleşen 9 gerilla teşhis edildi

KÜRDİSTAN. ÖLÜMSÜZLERİMİZ
Spread the love

Haber Merkezi: Ovacık Mercan Dağları’nda çıkan çatışmada ölümsüzleşen 9 HPG gerillasının cenazesi, aileleri tarafından teşhis edildi. Cenazelerin bugün ve yarın ailelere teslim edilmesi bekleniyor.

Dersim’in Ovacık ilçesi Mercan Dağları’nda 4 Aralık’ta çıkan çatışmada ölümsüzleşen 9 gerillanın cenazesi, Malatya Adli Tıp Kurumu morgunda bekletiliyor. Cenazeler, teşhis edilmesine rağmen henüz ailelerine verilmedi. 

Aileler yaptıkları görüşmelerde, 6 cenazenin bugün teslim edilmesini beklediklerini, ancak Dersim, Diyarbakır ve Van’a aynı gün içinde 2 cenazenin gitmesine “güvenlik” gerekçesi ile izin verilmeği, 3 cenazenin teslim işleminin yarına bırakılacağının kendilerine iletildiğini söyledi.

Ölümsüzleşen Çağla Yeleser’in cenazesini almak için de annesi Gültaze Yeleser ve kız kardeşinin gözaltında olmasından kaynaklı dayı ve teyzesi Malatya’ya gitti. Ancak aileye ikinci derece akraba oldukları gerekçesiyle cenazenin verilmeyeceği bildirildi. Cenazenin gözaltındaki annenin parmak izi alındıktan sonra verilebileceği belirtiliyor. Gültaze’nin cenazeye katılması için izin talebine ise henüz bir cevap verilmediği öğrenildi.

Ölümsüzleşen 9 gerillanın kimlik bilgileri şöyle:

Teşhis edilen cenazelerin kimlik bilgileri şöyle: Cihan Söylemez (Munzur – Dersim – 1980), Çağla Yeleser (Veroz – Dersim – 1987), Mihriban Ata (Jinda Jin – Mardin – 1993), Güldane Karaer (Nuda Karker – Van – 1992), Hasret Ülger (Rojin – Adıyaman – 1993), Nevzat Demir (Baz Çolemerik – Hakkari – 1987), Nimet Arşimet (Şervan Artizan – Diyarbakır – 1998), Celal Doğanay (Cudi Amed – Diyarbakır – 1996), Akif Bedir (Azad Van- Van- 1998).  


Spread the love

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir