Taliban’dan kaçan yüzlerce göçmen soğuğa rağmen yollarda

KÜRDİSTAN.
Spread the love

Haber Merkezi: Afganistan’dan kaçan yüzlerce göçmenin gruplar halinde soğuk havaya rağmen Van üzerinden Türkiye’ye geçişleri devam ediyor. 


Gerici Taliban’ın yönetime el koyması sonrası özelde kadına ve sosyal yaşama saldırıları sonrası ülkeyi terk etmek zorunda kalan yüzlerce kişi dondurucu hava şartlarına rağmen yol almaya devam ediyor.

Soğuk havaya rağmen mültecilerin birçoğu donma tehlikesi yaşıyor. Geçtiğimiz günlerde Van’ın Özalp ilçesinde bir mülteci kadın çocuklarının donmaması için üzerindeki elbiseleri çocuklarına giydirmişti. Daha fazla soğuğa dayanamayan mülteci kadın donarak yaşamını yitirmiş, 2 çocuğu ise köylüler tarafından kurtarılmıştı. 

İnsan kaçakçılarının, mültecileri nasıl sınıra getirdikleri, tarih ve yer belirtilerek anlatan bir video ortaya çıktı. Aralık ve Ocak’ta çekildiği belirlenen 2 görüntüde Türkiye’ye getirilen mültecilerin minibüslere bindirildiği anlara kadar birçok detay yer alıyor. İnsan kaçakçıları, bu videolarla hem reklam yapıyor hem de gelecek mültecilere sağlam iş yaptıklarını belirterek, insanları kandırıyor. 


Spread the love

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir