Türkiye’de misafirhaneler IŞİD’e tahsis edildi

KÜRDİSTAN.
Spread the love

Haber Merkezi: Türk devleti, Kuzey ve Doğu Suriye’de çeteleri eliyle halka yönelik her türlü suçu işlerken, Bakurê Kurdistan’da ise devlet idaresi altında olan misafirhaneleri IŞİD’e tahsis etti. Misafirhane adı altında gençler, fuhuş ve IŞİD’e yönlendiriliyor.

Bakurê Kurdistan’ın, Riha (Urfa) kentinde yaşayan ve güvenlik gerekçesiyle gerçek ismini vermeyen Selwa Mihemed, eşi misafirhaneye gittikten sonra yaşadığı değişimi anlattı.

Eşinin misafirhaneye gitmesinin ardından hayatının altüst olduğunu söyleyen Selwa Mihemed, “Her gece eve geç saatlerde geliyor. Geldikten sonra bir süre Kur’an okuyor. Bizimle çok az konuşuyor. Onunla konuşmaya ve yaşadıklarımızı değerlendirmeye çalıştığımda kafamı kesmekle tehdit ediyor. Çocuklarını da hiç önemsememeye başladı. Eşim bir aydan kısa süredir düzenli olarak misafirhaneye gidiyor. Orada kendilerine IŞİD üzerine eğitimler veriliyor. Bu nedenle eşimin IŞİD’in bir üyesi olduğunu düşünüyorum” dedi.

Güvenlikten dolayı gerçek ismini yerine kendisini Selwa Mihemed ismiyle verdiğimiz kişinin verdiği bilgilere göre, söz konusu misafirhane, Haliliye ilçesine bağlı Devteyşti Mahallesi’nde bulunuyor. Ancak bu misafirhanenin yeri birçok kez değiştirildi. 2014 yılında misafirhane IŞİD’lilerin kontrolüne geçti. Her hafta Cuma namazından sonra IŞİD’liler bu misafirhanede toplanıyor.

‘KADINLAR FUHUŞA YÖNLENDİRİLİYOR’

Halep ve İdlib’den gelen bazı Suriyeli kadınların bu misafirhanelerde kaldığını dile getiren Selwa Mihemed, “Misafirhanede kalan 14 kadın IŞİD için ‘cihat’ etmeyi seçen erkeklere ödül olarak sunuluyor. Bu kadınlar fuhuş aracı olarak kullanılıyor” diye belirtti.

Selwa Mihemed sözlerini şöyle sürdürdü: “Öğrendiğim kadarıyla eşim Halepli Arap bir kadınla görüşüyor. Kadının 30-35 yaşlarında olduğunu tahmin ediyorum. Misafirhaneye giden onlarca erkek var. Hepsinin bu kadınlar için gittiğini düşünüyorum.”

‘TÜRK İKTİDARI IŞİD UYGULAMALARINI KOLLUYOR’

Kendine sözde İslami bir misyon biçen Türkiye’deki iktidar, İslam’ı kullanan çetelere çanak tutuyor. Bunların başında IŞİD geliyor.

Selwa Mihemed, konuyla ilgili emniyet birimlerini bilgilendirmek için Riha’da bir merkeze gittiğini ancak oradaki bir görevlinin kendisine eve gitmesini ve bu konunun peşine düşmemesi gerektiğini söylediğini kaydetti. Devletin bu misafirhanelerden haberi olduğunu dile getiren Selwa Mihemed, “Bu misafirhaneleri biliyorlar, yapılanlardan haberleri var. Ancak göz yumuyorlar” dedi.

‘IŞİD VE TÜRK DEVLETİ İLİŞKİ HALİNDE’

ABD’nin Ortadoğu ve Afrika Özel Temsilcisi Brett McGurk, Türk devletinin Serêkaniyê ve Girê Spî’ye yönelik işgal saldırıları sırasında attığı bir twitte; Türk devletinin 2014-2016 yılları arasında 110 farklı devletten Türkiye’ye gelen IŞİD çetelerini Suriye’ye geçirdiğini söylemişti.

Türk devleti, Suriye sınırlarını 2014 yılında Kobanê direnişi sırasında da IŞİD çetelerine açtı. Kobanê direnişi sırasında IŞİD çetelerinin lojistik desteği de Türkiye üzerinden geldi.

QSD ve Uluslararası Koalisyon Güçleri’nin düzenlediği ortak operasyonda IŞİD çete başı Ebû Bekir El Bağdadi, İdlib’in Türk devleti kontrolündeki bölgesinde öldürüldü.

AB tarafından 13 Ekim 2020’de hazırlanan bir istihbarat raporunda, AKP’nin IŞİD ile olan ilişkisine dikkat çekilerek, 2015 yılında IŞİD’in gerçekleştirdiği Ankara Garı katliamının sorumlusunun Türk devleti olduğuna yer verilmişti.

Uluslararası Koalisyona ait bir İHA ile düzenlenen saldırıda, geçtiğimiz 23 Ekim’de IŞİD çete başlarından biri olan Ebû Hemze El Şihêl Serêkaniyê’de öldürüldü.

Kaynak:Anha


Spread the love

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir