Yüzlerce kişi Hindistan’da bir araya gelerek Gulfisha’ya ve UAPA’dan gelen tüm Siyasi Mahkumlara özgürlük talep ediyor.

KITALARDAN MÜCADELE
Spread the love

Feministler, jan sangathanlar, kitle örgütleri, kolektifler, öğrenciler, sendikacılar, tarım işçileri, balıkçılar, Adivasi, Dalit ve Müslüman toplulukların üyeleri, yerinden edilmiş kişiler, sivil özgürlükler aktivistleri, gazeteciler, akademisyenler, gençler ve siyasi zulümle karşı karşıya olan kişiler Amerika’da düzenlenen etkinliklere katılarak Gulfisha Fatima ile dayanışma içinde olduğunu ifade ettiler. Delhi, Bombay, Bangalore, Haydarabad, Araria, Patna, Lucknow, Faizabad, Muzaffarnagar, Sahrapur, Badwani, Baroda, Jaipur, Pune, Bhopal, Bhilai, Kolkata, Sitapur vb.

Gulfisha 9 Nisan 20’de tutuklandı. Şu anda, terörle mücadele yasası UAPA ve IPC’nin 302, 307, Silah Yasası gibi çeşitli ciddi bölümleri kapsamında suçlanan dört FıR’da suçlanıyor. Gulfisha diğer tüm davalarda kefaleti garanti altına aldı, ancak en temel anayasal ve yasal hakları yok etmekle ünlü bir yasa olan UAPA’yı çağıran FIR 59/20’de hapiste kalmaya devam ediyor.

Gulfisha’nın hapsedilmesi bir istisna değil, mevcut hükümet tarafından tüm demokratik ve muhalif seslerin korkutucu bir baskı düzeninin bir parçasıdır. Ishrat Jahan, Tasleem Ahmad, Meeran Haider, Shadab Ahmed, Athar Khan, Umar Khalid, Sharjeel imam, Salim Mallick, Salim Khan, Khalid Saifi, Tahir Hussain ve Shifa-ul-Rahman gibi birçok kişi hapiste çürümeye devam ediyor.

İster Delhi ayaklanmaları davasındaki tüm sanıkların hapsedilmesiyle ilgili bir tartışma olsun, ister protesto ve devrim şarkılarının onlarla dayanışma içinde söylenmesi olsun, ülke genelinde eş zamanlı olarak birçok olay gerçekleşti. Yoldaşlarımızla dayanışma içinde sloganlar atan insan gruplarının barışçıl bir şekilde sokaklara döküldüğü canlı protesto yürüyüşleri yapıldı. Birçok şehir sokak protestoları, basın etkileşimleri, halk toplantıları, mum ışığı nöbetleri, topluluk toplantıları ve mitingler gibi halka açık eylemler düzenlerken, diğer yerlerden dayanışma da çevrimiçi protesto biçimleri, sanat, twitter katılımı, posterlerin ve açıklamaların yayınlanması yoluyla ifade edildi. Umuyoruz ki direniş şarkıları, devrim sloganları hapishane duvarlarından Gulfisha’ya ve herkese ulaşır ve ne de olsa devlet insanları hapsedebilir ama ruhlarını değil, dayanışma duygularımızı değil. Hum ladenge saathi udaas mausam ke hilaf.

Delhi’de düzenlenen basın toplantısında konuşmacılar bu vesileyle sadece kendisi hakkında değil, diğer tüm haksız yere suçlanan tutuklular hakkında da konuşma fırsatı buldu. Çünkü bir kişi için adalet olamaz, herkes için adalet olmalı. Uma Chakravarti’nin moderatörlüğünü yaptığı oturumda konuşmacılar şunlardı: Nabiya Khan – bir aktivist ve şair Apeksha Priyadarshini – BASO’dan bir öğrenci aktivisti Kavita Krishnan – eylemci Nargis Saifi – Halid Saifi’nin eşi Arfa Hanım – gazeteci Basın toplantısında konuşan Nabiya Khan, ‘Etkinliğin başlığına değinelim, Azınlıklar, Müslümanlar ve kadınlar için özgür bir ülke değil. Hapsedilmesi Müslümanlara ve kadınlara yönelik organize bir saldırıdır. Devlet Müslüman kadınları kontrol altında tutmak istiyor, Müslüman kadınların kurtarılmaya ihtiyacı var, bu devlet anlatısı, Shaheen Bagh bu anlatıyı güçlü bir şekilde tersine çevirdi. Caa-Npr-Nrc sadece bir yasaya karşı bir mücadele değildi, aynı zamanda Müslümanlar için, Müslüman kadınlar için eşit bir vatandaş yaratmaktı. Adalet, caa karşıtı protestocular ortaya çıktığında değil, Adalet, Delhi Pogrom’unun gerçek failleri hapse gönderildiğinde olacaktır’. Bir sonraki konuşmacı, BASO’dan Apeksha Priyadarshini, ‘Yakın zamanda bir UAPA zanlısı 12 yıl sonra kefaletle serbest bırakıldı, bu iki yıldan kim sorumlu olacak? Gül’ün 18 aylık sorumluluğunu kim üstlenecek?’ dedi, ‘Devlete ve hatta yargıya olan inancımız zedelendi. Delhi Polisinin tüm rolü hala araştırılmamış durumda. UAPA kapsamında tutuklananlar ezici bir çoğunlukla Müslüman, Dalit veya Adivasi’dir. Gerçek demokrasi istiyorsak, eşit vatandaşlık mücadelesi suç sayılamaz. Anayasal ahlakın yetiştirilmesi gerekiyor’.

Kavita Krishnan, Delhi HC kararının, protestolara neden UAPA ve diğer terör suçlamalarını koyduğu gibi ilgili soruları nasıl açıkça sorduğundan bahsetti. Neredeyse 12 davada dürüst kararlar veren ek Oturum Yargıcı Vinod Yadav’a atıfta bulunarak, polisin hesap verebilirliğine nasıl vurgu yaptığını belirtti. Sonuç olarak, şimdi transfer edildi. Demokratik haklar için savaşanlar cezaevinde, tehdit eden ve açıkça öldürenler dışarıda özgürce dolaşıyorlar. Ama bizi korkutmadı. Ailelerinin yaşadığı mücadele ve içerde verdikleri mücadele yoğun ama pes etmemişler.

Nargis Saifi, Khalid Saifi’nin gözaltında nasıl vahşice işkence gördüğünü, uzuvlarının ve bacaklarının kırıldığını, tekerlekli sandalyeye getirilmesi gerektiğini anlattı. İlk tutuklanan oydu; ve bu davada neredeyse kefaletini almak üzereyken FIR 59/20’de yeniden tutuklandı.

Kocamın tek suçu mazlumun hakkını savunması, dedi. Beni bu mücadelelerle eşim tanıştırdı, katılırdım, insanlarla tanışırdım ve bu bana bu mücadeleyi dışarıda sürdürme cesareti verdi. Khalid Saifi’nin mücadelesi, Gulfisha’nın ve tüm gençlerin mücadelesi bana umut veriyor, bana güç veriyor, bu kadar zor koşullar altında hapsedilmeye dayanma gücü veriyor. Ayaklanmaları durdurmaya çalışanlar ayaklanmalar için çerçevelenmişlerdir, FB’deki son yazısı ayaklanmalarda yaralananlar için ambulans ayarlamakla ilgiliydi. 20 aydır babasını bekleyen çocuklarımızın suçu ne? Bence bugün çocuklarımız bunu yaşıyor ama belki Khalid savaşmasaydı, bu başkalarının kaderi olurdu. Khalid başkalarının yanında durmasaydı, belki bugün kimse Khalid’in yanında durmayacaktı. Birbirimiz için ayağa kalkmalıyız, sesimizi herkes için yükseltmeliyiz, bu baskıyı durdurmalıyız, UAPA’nın yürürlükten kaldırılmasını ve kimsenin kocamın ve ailemizin karşı karşıya olduğuyla yüzleşmemesini talep etmeliyiz. Arfa Hanım, ‘Bugün buraya Gül için geldim çünkü Gül benim için savaştı. Delhi şiddetine tanık oldum, aktivist değilim ama jameer ki awaaz’ı duyan aktif bir gazeteciyim, caa nrc hareketiyle ilgili deneyimlerimi paylaşmak istiyorum, gulfisha bizim için neden bu kadar önemli, gulfisha neden bu kadar önemli? devlet için tehdit? İfade özgürlüğü olmazsa demokrasi ölür.

Devlet onları hapse göndererek insanlıktan çıkardığında, bizim sorumluluğumuz onları insanlaştırmaktır.. Özgürlüğümüze, demokrasimize sahip çıkma sürecindeyken bedelini, özgürlüğünün gasp edilmesiyle ödüyor. Hepimiz Gulfisha’ya borçluyuz. Gül’ün babası, hapsedilmesinin şokunun ve travmasının kendisini zihinsel, duygusal ve fiziksel olarak nasıl etkilediğini, Gül’ü serbest bırakmazlarsa, belki o zaman çok yaşayamayacağını, belki de o zaman bu acı ve gerginliğin geçeceğini düşündüğünü söyledi. Gerçekten o günün yakında geleceğini umuyor.

Athar Khan’ın annesi Noor Jahan, “Pandemi nedeniyle hareket durma noktasına geldi; ama bittiğinde, bu siyasi mücadeleye devam edeceğim. Umar Khalid, Khalid Saifi ve diğerleri gibi tanımadığımız o kadar çok insan var ki, bugün hepimiz birbirimizle dayanışma içindeyiz. Bu çok önemli. Oğlunun ve caa karşıtı hareketin bir parçası olan herkesin yanında duruyor. Oğlu ve diğer tüm çocuklar hapisten çıktığında yanlarında olmaya ve onları desteklemeye devam etmeliyiz. Anayasamızın demokratik ruhunu korumak için faşist İslamofobik ve en kaba güçlere karşı direnmeye devam edeceğimizi hep birlikte teyit ettik.

Taleplerimiz şunlardır: 1. Gulfisha Fatima, Ishrat Jahan, Tasleem Ahmad, Meeran Haider, Shadab Ahmed, Athar Khan, Umar Khalid, Sharjeel Imam, Salim Mallick, Salim Khan, Khalid Saifi, Tahir Hussain ve Shifa-ul-Rahman’ın Derhal Serbest Bırakılması. 2. CAA-NRC-NPR, UAPA ve diğer acımasız ayaklanma yasalarının yürürlükten kaldırılması. 3. Delhi İsyanları 2020’yi düzenleyen gerçek failleri araştırın.

Organizatörler: AIPWA, SAHELI, NFIW, Satark Nagrik Sangathan, AIDWA, Bebaak Collective, Parcham Collective (Bombay), PUCL (Rajasthan), Kadınların Ezilmesine Karşı Forum, Cinsel Şiddete ve Devlet Baskısına Karşı Kadınlar, Habitat ve Geçim Kaynakları Refahı Derneği, Jan Swasthya Abhiyan (Mumbai), JJSS (Araria, Bihar), Dini Adalet Koalisyonları (Batı Hindistan), Kadın ve Transseksüel Örgütler (WT-JAC), Ulusal Halk Hareketleri İttifakı (NAPM) ve Narmada Bachao Andolan.


Spread the love

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir