Benzer-Farklı ve Dal-Um İkilisi

KITALARDAN SANAT.
Spread the love

Seul, Güney Kore’den selamlayan Ha Suyean ve Hwang Hyeyoung, geleneksel enstrümanlarla başlayan ve onları çalmanın yepyeni yollarıyla sona eren Dal:um ikilisini oluşturan iki müzisyendir.

Korece ‘dal:um’ kelimesinin gerçek anlamı ‘bir şeyin peşinden koşmaya devam etmek’ ama lehçede kelime aynı zamanda ‘farklı’ anlamına da gelebilir – bu ilk albümün adını yankılayan.

Bu ikili için benzerlikler kendi enstrümanlarıdır – gayageum ve geomungo, dev, dikdörtgen zitherler gibi ipek telli kutulardır. Suyean ve Hyeyoung’un bize hizmet ettiği müzik hakkında hiçbir şey söylemek için enstrümanların boyutu, tınısı ve ton kapasitelerinde farklılıklar yaratıyor.

Benzer & Farklı, enstrümanların şarkı çalmasını sağlayan derli toplu bir his ile karakterize edilir ve tertemiz kayıt, sesin tam olarak yankılanması için alan sağlar. Gayageum ve geomungo için altı araçsal ile, iki kadın kendi aralarında güçlü bir diyalog kurdu. 

Açılış, ‘Dasreum’, bizi dikkate çağırmak için bir zille başlar: bu sessiz melodi geleneksel bir başlangıcı işaret ederse, his kısa sürede dağılır. Sonraki parçalar Suyean ve Hyeyoung’un jimi Hendrix’i tam olarak gittiğini görür, bu iki akustik enstrümanı koparır, tıslar ve perküsyonlar ses basamaklarına dönüşür. Toplamda, bestelerin bundan sonra nereye gideceğinden asla emin olmazsınız – ‘Tal’ lilting ritmine sahiptir, ‘Trace’ tam bir dörtnala gider – ancak genel etki heyecan vericidir. 


Spread the love

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir