Hintli gericilerin dehşeti Madvi Hidma

KITALARDAN
Spread the love

Nisan ayı başlarında, Hindistan Komünist Partisi (Maoist) önderliğindeki Halk Kurtuluş Gerilla Ordusu’nda (EGPL) örgütlenen Hint Maoist gerillalar, baskıcı güçlerin katıldığı çatışmada 23 gerilla askerini öldürdü ve 30’unu yaraladı. Hemen eski Hint devleti, bu eylemin komutasını PCI Merkez Komitesi (Maoist) üyesi olan yaklaşık 44 yaşındaki (1) Maoist Madvi Hidma ile ilişkilendirdi. 

Gerici Hint medyası başka hiçbir şeyden bahsetmiyor. Yakalanmaları için bir ödül koydular. “Terörist avı” kılığına girerek Madvi için gerçek bir av başlattılar. Eski devlet ve “Marksist” PCI oportünistleri, gerçek Hindistan Komünist Partisi Merkez Komitesinin eski ve modası geçmiş olduğuna, artık bir Halk Savaşı yönetme veya iktidarı fethetme kapasitesine sahip olmadığına inanıyorlardı. Bu fikir, Ganapathy yoldaşın sözde teslim olması vesilesiyle geçen yılın sonunda yayıldı. 

Madvi Hidma gibi liderlerin yükselişi tam tersini kanıtlıyor ve bu yüzden ona karşı mevcut zulüm yaşanıyor. Gericiler, iktidarın fethinin gitgide yaklaştığını ve Halk Savaşının ilerlemesinin bunun kanıtı olduğunu görüyorlar. 

SONRA MADVI HIDMA KİMDİR? 

Güney Sukma’daki Purvatti’de doğdu, Komünist Partiye genç yaşta katıldı ve kısa sürede öne çıktı. Kızıl Koridorun Efendisi’nin tepkisiyle çağrılan (2), PCI’nin son derece aktif olduğu ve bölgelerin büyük bir bölümünü kontrol ettiği bir Hindistan eyaleti olan Chhattisgarh’ın güvenlik güçlerine yönelik çeşitli saldırılarla suçlanıyor (27 kişiden 14’ü) alanlar). Büyük bir askeri stratejist olarak tanınan bir bölge komutanı ve Dandakaranya Bölge Komitesi’nin aktif bir üyesi oldu. 

2016 yılında altı diğer yoldaşla birlikte tutuklandı, ancak (polis tarafından) Parti hiyerarşisinin daha az önemli bir üyesi olarak kabul edildi. Daha sonra, sadece 36 yaşında Merkez Komitesine seçildi ve Parti MK’sine katılan en genç üye oldu. Eski Hindistan devleti tarafından baskı güçlerine karşı meşhur saldırılarla suçlanıyor. Bunların arasında, Dantewada’da 76 polisin öldürüldüğü 2010 Maoist saldırısı, Darbha vadisinde, Chhattisgarh kongre başkanı Nand Kumar Patel dahil 27 gericiyi öldüren 2013 Darbha vadisindeki saldırı ve 26 kişiyi öldüren saldırı da var. Sukma’daki polis memurları. 

Madvi Hidma’nın eski devlet tarafından arandığı sadece bugün değil. PCI üyeleri arasındaki son ateş ve tepki, operasyonunda Madvi’yi yakalamayı amaçladığı bildirilen polis memurlarına karşı düzenlenen bir pusu sonucuydu. 

İNSANLARIN SAVAŞININ ZAFERİ KAÇINILMAZ 

Hindistan’daki Halk Savaşı’nın ilerlemeleri, dünya proleter devriminin stratejik saldırısının bir parçasıdır. Hindistan’da Maoistlerin iktidarı fethi, emperyalizmin nihai yıkımı ve dünya çapında gericilik için önemli bir ilerleme teşkil edecek. Tepki, artık halkların isyanını durduramaz, hatta bir milyar nüfuslu bir ülkede böyledir. 

Başkan Gonzalo’nun dediği gibi: 

Dünya devriminin stratejik hücumuna giriyoruz. Önümüzdeki 50 ila 100 yıl, emperyalizmin ve tüm sömürücülerin egemenliğinin süpürmesi olacak. Geri dönemeyen hikaye. İşçi sınıfının elinde, Komünist Partileri doğrultusunda, fakir köylülüğün gücüyle, eski düzen yıkılıncaya kadar her geçen gün daha da büyüyecek olan halk savaşını bile destekliyorum. (3) 


Notlar:

1- Reaksiyon gazetelerindeki bilgiler 32 ile 55 yıl arasında değişiyor.

2- Kırmızı Koridor, Hindistan’ın PCI (Maoist) tarafından kontrol edilen bölgelerine verilen addır.

3- Biz Başlatıcılarız , 1980, Peru Komünist Partisi Birinci Askeri Okulunun kapanışında Cumhurbaşkanı Gonzalo’nun konuşması.


Spread the love

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir