Kanarya Adaları’ndaki gemi kazasında 16 kişi kayıp

KITALARDAN
Spread the love

Kaybolan 16 kişi, 41 kişinin kurtarıldığı bir teknede seyahat ediyordu, ayrıca Fuerteventura adasının 35 km güneyinde bir kişinin cesedi vardı.

naufragos

Kanarya Adaları’ndaki gemi kazasında kayıp

Resmi kaynakların Perşembe günü bildirdiğine göre, Kanarya Adaları’nın İspanyol takımadaları yakınlarında göçmenlerin bulunduğu bir teknenin batan gemi kazasında 16 kişi kayboldu.

Kanarya Adaları’ndaki hükümet heyetinin sözcüsü AFP haber ajansına verdiği demeçte, “Kurtarılan 40 göçmenin ifadelerine göre” gemi enkazından başka bir “on altı kişi Fuerteventura yakınlarında denize düşerdi.” dedi.

Deliğindeki devlet kurtarma dairesi Salvamento Marítimo’dan kaynaklar, kayıpların Çarşamba günü 41 kişinin kurtarıldığı bir teknede ve bir kişinin cesediyle seyahat ettiğini doğruladı.

Kurtarma operasyonu, İspanyol takımadalarının Afrika kıyılarına en yakın yeri olan Fuerteventura adasının 35 km güneyinde, özellikle Fas’tan, daha iyi bir yaşam kalitesi arayışıyla Avrupa topraklarına ulaşmaya çalışan göçmenlerin botlarının genellikle ayrıldığı yerden gerçekleşti.

İspanyol Caminando Fronteras örgütüne göre, geçen yıl 4 binden fazla göçmen, 2020’ye göre iki kat daha fazla olmak üzere İspanya’ya giderken denizde öldü veya kayboldu.

Kaynak:globatıum.com

Cesetlerin çoğu bulunamadı.

Uluslararası Göç Örgütü (IOM), Kanarya Adaları’na ve Yarımada ile Fas ve Cezayir’den Balear takımadalarına giden yolculukta 2021’de en az 1.176 ölü veya kayıp saymıştır.

3 Ocak’ta bir STK, 2021 yılında İspanya’ya erişim yollarında 4.404 göçmenin ölümünü belgeledi.


Spread the love

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir