Kürdistan’da 23 şehit görkemli törenle uğurlandı

KITALARDAN KÜRDİSTAN.
Spread the love

Kürdistan’da devam eden derinleştirilmiş işgal ve yeni işgal bölgeleri yaratmak için faşist TC’nin TSK ve İŞİD güçlerinin koordinasyonunda ki hava, kara ve sabotaj saldırılarını lanetliyor. Milli Zulme karşı Kürdistan’da ki direnişi selamlıyoruz. Devrimci Demokrasi

***

Heseke

Halkların Gürzü Hamlesi’nde şehit düşen 23 savaşçı Hesekê’deki Şehit Dijwar Şehitliği’nde düzenlenen görkemli törenle sonsuzluğa uğurlandı.

 GÜNCEL  04 Şubat 2022, Cuma – 16:43 2022-02-04T16:43:00 HESEKÊ

DAİŞ çetelerinin Xiwêran Mahallesi’nde bulunan Sinaa Cezaevi’ne yönelik saldırılarına yanıt olarak gerçekleştirilen Halkların Gürzü Hamlesi’nde şehit düşen 23 savaşçının cenazesi, Hesekê’nin Dawudiyê köyündeki Şehit Dijwar Şehitliği’nde görkemli törenle defnedildi.

Sonsuzluğa uğurlanan şehitlerin isimleri şöyle: Muhened Hesen Silêman, Ednan Ewda El-Ubeyd, Mihemed El-Ebid, Ehmed Hiwêdî El-Tewîl, Xelîl Mihemed Şêxo, Şukrî Wadî Doman, Ebdulraûf Îd El-Selîm, Elî Hisên El-Elî, Ehmed Casim El-Elî, Îmad Salih, Rêşad Ehmed Yûnis, Feysel Ebdurehman, Ednan Ebas Xilêf, Egîd Mihemed Xelîl, Ehmed Xazî Nasir, Ehmed Salih Silêman, Mihemed Fîras Dexîl, Samî Îbrahîm Yûsif, Ebdullah Xelîl El-Îfên, Xalid Ilêwî, Zehredîn Hesen Ebdo, Cuma Şêxo Beyrem ve Ehmed Ayîd Salih.

Şehitlerin cenazelerini Şehit Aileleri Meclisi’nden alan kitle konvoy halinde şehitliğe doğru hareket etti. Şehitlikte yapılan saygı duruşunun ardından Özerk Yönetim Yürütme Meclisi Eş Başkanı Ebid Hamid El Mihbaş konuştu.

Şehitlerin huzur ve güveni tesis etmek için canını feda ettiğine dikkat çeken El Mihbaş, “Özerk Yönetim düşmanları ölümden korkmayan kahramanlarımızın olduğunu artık biliyor. Kuzey ve Doğu Suriye halklarının huzur içinde yaşaması için her şeyi göze alan şehitlerimizi uğurladığımız için yüreğimiz sızlıyor. Aynı zamanda onlarla gurur duyuyoruz” şeklinde konuştu.

Törende söz alan Demokratik Birlik Partisi Eş Başkanlık Komitesi Üyesi Foza Yusif, “Kuzey ve Doğu Suriye halkı için canını feda eden 121 şehidi uğurlamanın derin üzüntüsü içerisindeyiz. Şehitlerimiz kahramanlıklarıyla işgalcilerin büyük planlarını yok etti. DAİŞ’i yeniden canlandırmayı düşünenlere gerek cevabı verdi. QSD ve HPC düşmanın bütün planlarını boşa çıkardı” ifadelerini kullandı.

Hesekê Askeri Meclisi Komutanlarından Idrîs Selmo, Türk devletinin bölgeye yönelik planlarına dikkat çekerek, “Halkların Gürzü Hamlesi’nde yer alan güçlerimiz insanlık için büyük bir direniş gösterdi. DAİŞ’in tüm planlarını alt üst etti. DAİŞ’in yenilgisinin ardından çaresiz kalan Erdoğan, savaş uçaklarıyla halkımıza saldırdı. Ancak hiçbir saldırı bu halkın iradesini kıramayacak” dedi.

Hier klicken, um den Inhalt von YouTube anzuzeigen.
Learn more in YouTube’s privacy policy.

Şehit Aileleri Meclisi Üyesi Rojda Ehmed şehitlerin şehadet belgelerini okuyarak ailelerine teslim etti.

Törenin sonunda şehitlerin cenazeleri sloganlar eşliğinde toprağa verildi.

(rr)

Kaynak:ANHA


Spread the love

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir