Meksikalı kadınların dayanışması Teksas kürtaj yasasına karşı geliyor

KADIN KITALARDAN
Spread the love

Meksikalı kadın aktivist ağı Las Libres’den Verónica Cruz, “Korkmuyoruz. … Suç işlemeye hazırız, çünkü kadınların hayatı yasalarından daha önemli.”

Cruz ve örgütündeki diğer kadınlar, Teksas’tan ve ABD’nin diğer bölgelerinden kürtaj isteyen ABD’li kadınların kürtajın artık yasal olduğu Meksika’ya getirilmesine yardımcı olacaklarını söylüyor. Ayrıca kadınlara ilaç kürtaj ilaçları sağlamayı taahhüt ederler – KÜRTAJ HAPLARINI ABD’ye getirin veya postayla gönderin.

Aktivizmlerinin risklerine ve yasadışılığına rağmen, bu kadınlar kadınların kürtaj için insan haklarıyla erişmelerine yardımcı olmayı görevleri olarak görüyorlar. Cruz bunun için hapse girmek istiyor mu? Cruz, “Eğer insanların hükümetin yaptığının büyük bir insan hakları ihlali olduğunun bilincine var olmalarının tek yolu buysa, o zaman evet.” dedi.

Sert Teksas tıbbi kürtaj yasasına karşı gelmek

Bu özellikle Teksas sınırının hemen ötesindeki kadınlarla ilgilidir. Aralık ayında, ABD Gıda ve İlaç İdaresi, ilaç kürtaj hapı mifepristone üzerindeki büyük bir kısıtlamayı kaldırarak, hastaların teletıp doktor konsültasyonundan sonra ilacı postayla almalarına izin etti. Ancak bu karardan bir gün önce Teksas, FDA’nın Teksas’taki kadınlar hakkındaki yargısını geçersiz kılan bir yasa olan SB 4’ü kabul etti.

SB 4, mifepristone’u telesağlık yoluyla reçete eden veya postayla gönderen herkes için, yedi haftadan önce yapılmadığı sürece, birçok kadın hamile olduklarını fark etmeden önce, 10.000 dolara kadar hapis cezası ve para cezası ekler.

Teksas bu yasayı gerçekten uygulayabilecek mi? Kadınlar her zaman kürtaj yaptırmanın yollarını bulmuşlardır. Las Libres, kısıtlayıcı yasaya uluslararası kadın dayanışmasıyla meydan okuyor. Aidaccess.org ve Women Help Women gibi denizaşırı ağlar, kısıtlayıcı yasaları atlatmak için zaten var.

Meksikalı kadınların mücadelesi kürtajın suçsuzlaştırılmasını kazandı

Dünyanın geri kalanı ilerlerken ABD kürtaj konusunda geri adım atmaktadır. Çoğunluk-Katolik Latin Amerika’da bile kürtaj yasakları geri alınıyor. Bu yıl Meksika Yüksek Mahkemesi kürtajın suç kapsamına kabul edildi ve bu da ülkedeki kitlesel feminist kürtaj hakları hareketi için büyük bir kazanım oldu.

21 yıldır, “özgür olanlar” anlamına gelen Las Libres, kürtajın suç olarak kabul edildiği derin Katolik bir ülkede kadınların kürtaja erişmelerine yardımcı oluyor. Klinik kürtajın aksine, ilaç kürtajının artan erişilebilirliği, grubun sivil itaatsizlik etmesini ve Meksikalı kadınlara hamileliği sonlandırmanın bir yolunu sağlamasını kolaylaştırdı.

Kürtaj yasağı sadece kürtaj için kadınları ve aktivistleri kovuşturmak için yollar sağlamakla kalmaz, aynı zamanda tıbbi bilgilere erişimi kısıtlar ve kadınlara korku ve utanç yükler. Las Libres sadece kürtaj hapları değil, aynı zamanda yardım ettikleri kadınlara tıbbi bilgi ve psikolojik danışmanlık da sağlar.

İşçi sınıfı kadın ihtiyaçlarına öncelik verilmesi

Las Libres’in kadınları aktivizmlerinde yalnız değiller. Kürtaj ihtiyaçlarını karşılayan birçok grupla birlikte daha büyük bir Meksikalı feminist hareketin bir parçasıdırlar. Bu hareket işçi sınıfı kadınlarının ihtiyaçlarına öncelik veriyor.

Kürtaj kısıtlandığında, sadece yoksul ve işçi sınıfı kadınların erişemez hale gelir. Zengin kadınlar, düşük riskler ve süreç boyunca yüksek konfor ve destek seviyeleri ile pahalı yasadışı kürtaj için ödeme yapmak için yollar bulurlar.

Acompañentes (yoldaşlar) veya Las Libres, Las Bloodys ve Las Confidentas gibi kürtaj sağlayan kolektiflerden kadınlar, kadınların özgürleşmesi ve üreme adaletinin bir parçası olarak görülen bir kavram olan aborto libre (ücretsiz kürtaj) için savaşıyor – her sınıftan kadının “lüks” kürtaj dedikleri şeye erişme hakkı.

Bir kürtaj acompañente tarafından ifade edildiği gibi, “Sıfır peso için evime gelebilirsiniz, ve rahatınızı sağlayacağım, atıştırmalıklarınız, sıcak su şişeniz ve Netflix’iniz olduğundan emin olacağım. … Bu çok saçma. Nasıl oluyor da sadece zenginler bu tür bir desteğe erişe erişiyor?”

Brezilya’da ilaç kürtajı başladı

Kürtajı hala oldukça kısıtlı olan Latin Amerika’daki kadınlar, hamileliklerini sonlandırmanın yollarını bulma konusunda her zaman yaratıcı olmak zorunda kaldılar. Brezilya, şimdi herhangi bir ilaç kürtajı için mifepristone ile birlikte doktorlar tarafından reçete edilen ilaç misoprostol hamileliği sonlandırmak için popüler bir yöntem haline geldiğinde ilaç kürtajının doğum yeri oldu.

Aslında, işçi sınıfı Brezilyalı kadınlar ilacı ilk olarak bir kürtajcı olarak değil, bir doğum kontrol şekli olarak kullanmaya başladılar. Brezilya hükümetinin başlangıçta ülserleri tedavi etmeyi amaçlayan ilaca yakalanması ve erişimi kısıtlaması, bu uygulamanın başlamasından sadece yıllar sonraydı.

Son zamanlarda, dünyanın önde gelen tıp dergisi Thekendi kendini yöneten ilaç kürtajın son derece etkili olduğunu ve dokuz haftadan önce klinik olarak yönetilen ilaç kürtajından daha az etkili olmadığını ortaya bulundu. Dünya Sağlık Örgütü, ilacın ilaç kürtajı için, hatta mifepristone olmadan tek başına misoprostol kullanarak kullanılması için bir protokole sahiptir.

Kürtaj hapı devrim niteliğindeydi.

Meksikalı feminist Giselle Carino, misoprostol’ün tanıtılmasının Las Libres ve diğer kürtaj aktivistleri için devrimci olduğunu söyledi. Kadınlar artık evde kendi kürtajlarını yönetebiliyor ve her durumda sempatik doktorlar ve klinikler aramak yerine, gruplar tıp camiasında müttefiklerle çalışmaya devam ediyor. Acompañentes sadece meksika’da tezgah üzerinde mevcut hapları dağıtabilir, ancak yüksek bir fiyata.

Las Libres işçileri, bağış olarak alınan veya satın alınan ve her zaman kullanışlı tutulan ilaç kutularına sahiptir. Gruba ulaşan her kadına, haplarını getirmesi ve ardından kürtajın her adımında görüntülü aramalar, telefon görüşmeleri veya WhatsApp mesajları yoluyla onu takip etmesi için bir suç ortağı atanır.

Aktivistler, kürtajdan sonra kullanılmayan hapları bağışlayan önceki bir kadından kurtarılan ilacı kullanarak ilacın pahalılığının üstesinden geliyor. Bu şekilde, amaç sadece ihtiyacı olan her kadına kürtaj sağlamak değil, aynı zamanda kadınlar arasında dayanışma oluşturmaktır.

Meksikalı kadınlar ABD’deki Jane Kolektifi’ni örnek gösterdi

Amerika Birleşik Devletleri’ndeki kadınlar da Roe v. Wade’denönceki yıllarda hamileliği sonlandırmanın gizli yollarını buldular. Ülke genelinde ağlar yasalara karşı çıktı ve kürtaja ihtiyacı olan kadınları yasaları riske atmaya istekli güvenli sağlayıcılara yönlendirdi.

Meksikalı acompañentes bugün, 1965 yılında 19 yaşındaki Heather Booth tarafından kurulan Chicago merkezli Jane Collective’i ilham kaynağı olarak gösteriyor. Jane, kürtaj yasaklarına o zamanlar doktorların ücretlendirildiği yüzlerce dolardan daha az bir fiyata güvenli bir şekilde kürtaj yapmayı öğrenerek yanıt veren son derece sağduyulu bir grup genç kadındı. Jane’in amacı sadece kürtaja erişimi genişletmek değil, aynı zamanda “toplumdaki kadınların özgürleşmesi için” dedi. 

Jane, Roe v. Wade’in kürtajı ülke çapında yasal hale getirmiş olduktan sonra dağıldı. Bugün, sağcıların kürtaja yönelik saldırılarının artmasıyla, Yüksek Mahkeme tarihi kürtaj kararını iptal etmeye hazır..

Las Libres, Roe’nun devrilmesi halinde Amerikalı kadınların ihtiyaç duyacakları uluslararası çalışan kadın dayanışmasına öncülük ediyor. Kürtaj hakları mücadelesi, dünyanın dört bir yanındaki işçi sınıfı kadınlarının burada ve başka yerlerde sağcı saldırıları yenmek için birleşme ihtiyacının bir örneğidir.


Spread the love

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir