Pakistan’da Çin yatırımlı baraj projesi yolunda patlama 9 Çinli’yi öldürdü

KITALARDAN
Spread the love

Pakistan'da Çin Vatandaşları Öldürüldü

Daily Dawn’ın haberine göre, Çarşamba sabahı kuzey Pakistan’da Çin’in yatırım yaptığı Dasu hidroelektrik projesine giderken bir servis otobüsü patlamasında dokuz Çin uyruklu ve dört Pakistanlı hayatını kaybetti.

Dasu hidroelektrik projesi,  Batı Çin’i  güney Pakistan’daki Gwadar limanına bağlamayı amaçlayan  Pekin’in Kuşak ve Yol Girişimi kapsamında 65 milyar ABD doları tutarında bir yatırım planı olan Çin-Pakistan Ekonomik Koridoru’nun (CPEC) bir  parçasıdır  .

Pakistan Dışişleri Bakanlığı Çarşamba günü öğleden sonra, Hayber Pakhunkhwa Eyaletinde Çinli işçileri taşıyan otobüsün patlamaya neden olan gaz sızıntısına neden olan mekanik bir arızanın ardından bir vadiye düştüğünü duyurdu. Bakanlık, Çinli işçiler ve Pakistanlı personelin devam eden bir projede çalışmak üzere yola çıktıklarını ve daha fazla soruşturmanın sürdüğünü söyledi.

Basında çıkan haberlere göre, ölenler arasında iki Pakistanlı askerin de yer aldığı, 28 Çin uyruklunun da yaralandığı bildirildi.

Çinli sözcü

Çin’in Pakistan Büyükelçiliği Çarşamba günü yaptığı açıklamada, “Çinli bir firmanın Pakistan’daki belirli bir projesinin saldırıya uğradığını ve Çin vatandaşlarının ölümüne neden olduğunu” söyledi. Çinli firmaları güvenlik prosedürlerini güçlendirmeye çağırdı.

Çin Dışişleri Bakanlığı sözcüsü Zhao Lijian, Pekin’de yaptığı açıklamada, Çin’in bombalı saldırıyı “şok ettiğini ve kınadığını” söyledi.

Günlük basın toplantısında Zhao, “Saldırıda öldürülen Çinli ve Pakistanlı personel için yas tutuyor ve yaslı ailelere ve yaralılara başsağlığı diliyoruz” dedi.

Zhao, “Pakistan tarafının olayın temeline inmesini, saldırganları bir an önce tutuklayıp katı bir şekilde cezalandırmasını ve Pakistan’daki Çinli personel, kurum ve projelerin güvenliğini ciddiyetle korumasını talep ettik” dedi.

Çinli uzmanlar

Çin Çağdaş Uluslararası İlişkiler Enstitüleri’nde ulusal güvenlik ve terörle mücadele uzmanı olan Li Wei, Çarşamba günü Global Times’a verdiği demeçte, Çin projelerinin Pakistan ordusu ve polisi tarafından iyi korunduğunu ve Çinli çalışanları taşıyan araçların genellikle takip edilip yönetildiğini söyledi. Pakistan askeri araçları tarafından, özellikle Hayber Pakhtunkhwa eyaleti gibi hassas bölgelerde.

Pekin Yabancı Çalışmalar Üniversitesi Bölgesel ve Küresel Yönetim Akademisi’nde kıdemli bir araştırma görevlisi olan Long Xingchun, eğer bir terörist saldırıysa, mutlaka Çin vatandaşlarını hedef almayabileceğini söyledi. Teröristlerin Pakistan hükümeti ve ordusu üzerinde baskı kurma girişimi olabilir.

Benzer spekülasyonları paylaşan Tsinghua Üniversitesi Ulusal Strateji Enstitüsü araştırma bölümü müdürü Qian Feng Çarşamba günü Global Times’a verdiği demeçte, Belucistan teröristlerinin ve Pakistanlı Taliban örgütünün bir bombalı saldırının olası sponsorları olduğuna inanma eğiliminde olduğunu söyledi. Uzman, Hayber Pakhtunkhwa eyaletinin Afganistan sınırında olması ve Pakistan Talibanı’na ev sahipliği yapması nedeniyle Pakistan’ın en huzursuz bölgesi olduğunu söyledi.

Qian, grubun Pakistan hükümetine, sivillere ve orduya saldırarak ün kazandığını söyledi. Pakistan’ın Çin-Pakistan ilişkilerine büyük önem verdiğini ve bu saldırıları ilişkileri sabote etmek için kullanmayı amaçladığını bilen terör örgütü, son yıllarda ülkedeki Çin projelerini hedef aldı ve Çinli turistlerin yanı sıra iş adamlarına da saldırılar düzenledi. , dedi Qian.

Çin karşıtı saldırılar

21 Nisan’da Pakistan’ın Belucistan Eyaleti’nin başkenti Quetta’da lüks bir otelin otoparkında bomba yüklü araç patladı, beş kişi öldü, 12 kişi de yaralandı. Olayda hiçbir Çinli vatandaş yaralanmadı. Pakistan Taliban örgütü daha sonra saldırının sorumluluğunu üstlendi.

Qian, Pakistanlı Taliban’ın faaliyetlerinin Pakistan hükümetinin terörü çökertme yönündeki sürekli çabalarıyla bastırıldığını, ancak son zamanlarda yükselişe geçtiklerini ve bir olasılığın ABD’nin Afganistan’dan çekilmesinin ardından olduğunu söyledi.

Çin Çağdaş Uluslararası İlişkiler Araştırma Akademisi Güney Asya, Güneydoğu Asya ve Okyanusya Araştırma Enstitüsü müdür yardımcısı Wang Shida, Pakistan’daki güvenlik durumu iyileşirken ve şiddet içeren saldırıların sayısı azalırken, yaşananların arttığına dikkat çekti. Son iki yılda Çin hedeflerine yönelik saldırılarda artan bir eğilim.

Mayıs 2017’de, güneybatı Belucistan eyaletinde, Quetta kentinden polis gibi davranan silahlı kişiler tarafından kaçırıldıktan günler sonra iki Çin vatandaşı öldürüldü.

Wang, bunun temel olarak Çin-Pakistan Ekonomik Koridoru’nun (CPEC) sorunsuz ilerlemesinden kaynaklandığını açıkladı. Wang, Pakistan içindeki ve dışındaki bazı insanların bunu görmek istemediğini ve ilerlemeyi geciktirmek için her zaman kısır olaylar yaratmaya çalıştıklarını söyledi.

Long, hidroelektrik santralinin herhangi bir ülke için kilit proje olduğunu ve Pakistan hükümetinin umutsuzca korumak istediği bir şey olduğunu söyledi. Normalde Pakistan hükümeti bu projelerin iyi korunmasını sağlıyor ve bu sefer ordunun koruma sağladığına ve herhangi bir tepki veremeden kazanın aniden gerçekleştiğine inanıyor.

Pakistan ordusu ve polisinin Çin vatandaşlarının güvenliğine büyük önem verdiğini ve özel güvenlik birimleri kurduğunu belirten Wang, son iki-üç yılda Çin hedeflerine yönelik çok sayıda saldırı düzenlendiğini ve bu saldırının büyük kayıplara yol açmadığını kaydetti. Pakistan’ın çabalarına.

En büyük endişe, komşu Afganistan’daki kötüleşen durumun etkisidir: Afganistan’da çok sayıda Pakistan karşıtı grup var ve durum daha da kötüleşirse, Pakistan’a giren daha fazla uluslararası ve bölgesel terörist grup olabilir. Wang, Çin vatandaşlarını ve Çin-Pakistan Ekonomik Koridorunu (CPEC) hedef alan güçlerin olduğunu söyledi.

Long, bu olaydan sonra Pakistan hükümetinin Çinli işletmelerin ve Çin vatandaşlarının etrafındaki güvenliği artıracağına inanıyor, çünkü CPEC’in yok edilmesi görmek istedikleri son şey. “Olay Çin-Pakistan ilişkilerini sabote etmeyecek. Long, Global Times’a verdiği demeçte, Çin, terörizmi çökertmek için Pakistan hükümetinin yanında sağlam bir şekilde duracak ve bu saldırının arkasında kim varsa cezalandırmaları için onları destekleyecektir” dedi.

Kaynak:countercurrents.org


Spread the love

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir