Röportaj-Çevre Adaleti Aktivistleri NJ Gov.’un Newark’ta Yeni Gaz Yakıtlı Santral Kullanmamasını İstiyor

KITALARDAN RÖPORTAJ
Spread the love

Amy Goodman

New Jersey’nin Newark kentinde, büyük ölçüde Siyah ve Latin kökenli Ironbound topluluğunun sakinleri, Vali Phil Murphy’yi kötü yerel hava kalitesini kötüleştirebilecek ve iklim krizini şiddetlendirebilecek 180 milyon dolarlık bir gaz yakıtlı enerji santrali kurma planlarını durdurmaya çağırıyor. Passaic Valley Kanalizasyon Komisyonu Perşembe günü inşaata başlamak için oylama yaparken, aktivistler valiyi geçen yıl çıkardığı çevre adaleti yasasını uygulamaya çağırıyorlar. Beyaz Saray Çevre Adaleti Danışma Konseyi üyesi Maria Lopez-Nuñez, “New Jersey için iyi bir emsal teşkil etmezsek, bu ülke ve benzer yasalar çıkarmaya çalışan diğer eyaletler için ne anlama geliyor?” diyor.


AMY GOODMAN: Burası Demokrasi! Ben Amy Goodman, Juan González ile birlikte, New Jersey’deki gösteriyi sonlandırırken, Newark’ın Ironbound bölümündeki büyük ölçüde Siyah ve Latin toplumun sakinleri valiyi, zaten kötü olan yerel hava kalitesini kötü hale açabilecek yeni bir gaz yakıtlı enerji santrali kurma planını durdurmaya çağırıyorlar.

PROTESTOCULAR: Vali Murphy, PVSC santrali yok! Ne istiyoruz? Temiz hava! Ne zaman istiyoruz? Şimdi! Ne istiyoruz? Temiz hava! Ne zaman istiyoruz? Şimdi! Newark’a atmayı bırak!

AMY GOODMAN: Yeni enerji santralinin inşası konulu bir sözleşme üzerinde Perşembe günü önemli bir oylama yapılması bekleniyor. Aktivistler, sözleşmenin onaylanmasının New Jersey Valisi Phil Murphy’nin 2020’de ülkenin en güçlü çevre adaleti yasalarından birini imzaladığında verdiği yeminlere aykırı olacağını söylüyor.

GOV. PHIL MURPHY: Ağırlıklı olarak renkli insanlar olan çevre adaleti topluluklarımızdaki sakinler, onlarca yıllık önceki sağlık ve ekonomik eşitsizliklerin etkileri şiddetlendiği için, başka yerlerde yaşayanların birçok kez olumsuz sağlık koşullarından muzdariptir. Ve bu virüsün özellikle alttaki sağlık koşullarına sahip olanlar için daha kötü olduğunu biliyoruz. Bu nedenle, devletimizin ekonomik açıdan dezavantajlı bölgelerinin artık çöplük alanı olmayacağı, bölge sakinlerinin temiz hava ve temiz su haklarının artık göz ardı edilmeyeceği mesajını vermemiz şu an için önemlidir.

AMY GOODMAN: Enerji santralinin destekçileri, 2012 yılında Superstorm Sandy sırasında elektrik kaybettikten sonra kanalizasyon sızan yakındaki büyük bir kanalizasyon arıtma tesisi için yedek güç kaynağı olarak gerekli olduğunu söylüyor. Ancak eleştirmenler, santralin yıpranmış gazla çalışacağını ve karbon emisyonlarının aslında daha güçlü ve daha sık aşırı hava koşullarına katkıda bulunacağını söylüyorlar.

Daha fazlası için Newark’a giderek Aynı zamanda Beyaz Saray Çevre Adaleti Danışma Konseyi üyesi olan Ironbound Community Corporation’ın örgütlenme ve savunuculuk müdür yardımcısı Maria Lopez-Nuñez ile konuşuyoruz.

Demokrasiye Hoş Geldin Şimdi,Maria. Vali Murphy’nin bahsettiği yasa için bastırdın. Yarınki oylamada neyin tehlikede olduğunu açıkla.

MARIA LOPEZ-NUÑEZ: Absolutely. And thank you for having me.

You know, and it wasn’t just me that pushed for this law; it was communities across New Jersey, who have been dumped on, way before Murphy, for decades, by Republican and Democrats. Our communities have been used as sacrifice zones, where — you know, just to step back here, in the Ironbound, we already have three power plants, three Superfund sites, fat rendering. You know, you name it, it’s probably in our neighborhood. We have thousands of trucks, that serve New York City and the greater metropolitan area, that barrel through the neighborhood to deliver things, putting that diesel pollution into the air.

So, we’ve always known we need to look at the whole picture. It’s why we pushed to have an environmental justice law that would give the Department of Environmental Protection the ability to deny permits based on this thing called cumulative impacts. And every time I explain it, it’s so sad, right? Because any government agency, they’re not allowed to look around. They have to treat industry as individuals. You know, how much do you pollute? How much do you pollute? And never adding the equation. And I would say a fourth-grader — you know, a 4-year-old could stand on a street corner in Newark and look at the smokestacks and say, “You shouldn’t add one more.”

Yarın söz konusu olan şey bu güzel yasayı çıkardığımız. Henüz etkili değil. Ve dördüncü bir elektrik santralimiz var. Perşembe günü bu santralin inşaatına başlamak için oy vermeye çalışıyorlar.

JUAN GONZÁLEZ: Maria, toplantı yapacak ajans nedir? Peki bu eyleme karşı çıkmak isteyen insanlar ne yapabilir?

MARIA LOPEZ-NUÑEZ: Kesinlikle. Ajans Passaic Valley Kanalizasyon Arıtma Komisyonu olacak, değil mi? Aslında New York’a ve 11 eyalete hizmet ediyorlar, yani burası New Jersey’nin ötesinde. Aslında Vali Murphy’ye soruyoruz çünkü komisyon üyelerinin hayır oyu vereceğine inanmıyoruz. Vali Murphy’nin ahlaki yetkisini kullanması, devreye girmesi ve ülkeye örnek olması gerektiğini düşünüyoruz. İnsanlardan vali Murphy’yi doğrudan arayıp yasaları korumalarını ve çevre adaletini korumalarını istiyoruz çünkü New Jersey’de iyi bir emsal teşkil etmezsek, bu ülke ve benzer yasaları geçirmeye çalışan diğer eyaletler için ne anlama geliyor? New Jersey’nin bu şekilde başarısız olduğunu görmek yelkenlerinizin rüzgarını alıyor.

JUAN GONZÁLEZ: Ve özellikle Ironbound’da kirliliğin tarihinden bahsettiniz. Farkında olmayan izleyiciler ve dinleyiciler için, Ironbound’un karşılaştığı bazı tarihsel sorunların hızlı bir özetini bize verebilir misiniz?

MARIA LOPEZ-NUÑEZ: Kesinlikle. 6 kilometrekarelik bir mahalleyiz ve üç Superfund bölgesine ev sahipliği yapıyoruz. Vietnam Savaşı sırasında, Ironbound’da, Ajan Orange’ın en büyük prodüksiyona sahiptik. Ve bir yan ürünü vardı, dioksin, inanılmaz derecede kansere neden oluyor. Nehre atılıyordu. Ondan çıkan beyaz toz mahallemizin her yerine gitti, havuzlarımızı kirletti. Bazı meslektaşlarım dioksin içinde yüzdüğü için kapatılması gereken havuzlarımız, açık havuzlarımız vardı, değil mi? Bu mahallede yaşayan insanlar. Burası acil durum bölgesi ilan edildi.

Bölgenin en büyük çöp yakma fırınına sahibiz. Çöp yakma fırınının çöplerinin %50’si New York’tan geliyor ve yılda bir milyon tondan fazla çöp yakıyor. Üç enerji santralimiz var. Eyaletin en büyüğü olan kanalizasyon komisyonumuz var ve ülkenin beşinci büyük komisyonu. Newark Limanı’na sahibiz, değil mi? — tüm New York şehrine, tüm metropol bölgesine hizmet eder. Tüketim mallarının yüzde sekseni o limandan çıkıyor. Ve çoğu kamyonlara yükleniyor, varil dizel kirliliği. Ve tüm bunlar, sadece mahallemden bahsediyorum; Bütün şehirden bahsetmiyorum. Newark şehri de eşit derecede terk edilmiş. Ve böylece, onlarca yıldır çevresel ırkçılığın toplumumuzu etkilemesinden bahsediyoruz.

AMY GOODMAN: Aslında Maria, Ironbound’dan bahsettiğin o küçük bölgede ülkenin en uzun Superfund sitesine sahipsin. Ve orada yaşayan topluluktan bahsedin.

MARIA LOPEZ-NUÑEZ: Kesinlikle. Kirli bir nehrin 27 km’si ve nehirle ilişkimizi yeniden kurmak için on yıllardır savaşıyoruz. Ve topluluğumuz çoğunluk siyah ve Latin, işçi sınıfı, göçmen topluluğu, sorundan derinden etkilenen. Ve tüm sosyoekonomik sorunlarımıza, göçmenlik sorunlarımıza, barınma sorunlarımıza rağmen, mahallemizi daha iyi hale getirmek için hala mücadele ediyoruz. Nehir boyunca bir park yapılmasına yardım ettik. Topluluğumuz için bir vizyonumuz var. Tek istediğimiz de bu, ekstra bir şey değil. Sadece temiz hava ve temiz su için savaşmak için bir şans istiyoruz.

AMY GOODMAN: New Jersey zaten deniz seviyesinin yükselmesinden kaynaklanan bir tehditle karşı karşıya küresel ortalamanın iki katı. Ve Amazon – doğru mu – Newark havaalanında savaştığınız yepyeni bir terminal öneriyor?

MARIA LOPEZ-NUÑEZ: Kesinlikle. Gizli merkez dediğimiz şeyle savaşıyoruz, değil mi? Amazon toplumla konuşmadı, belediyemizle bu konuda konuşmadı. New York ve New Jersey ile paylaşılan bir otorite olan Liman İdaresi, bu önerinin yapılmasına izin vermek için toplantının yarısında ortaya çıkan bir oylama yaptı. Yine, topluluğumuz gibi – ve bu yüzden bu kadar çok topluluk –

AMY GOODMAN: Orada bırakmak zorundayız ama buna geri döneceğiz, Ironbound Community Corporation’dan Maria Lopez-Nuñez. Bu şovumuz için de geçerli. Ben Amy Goodman, Juan González ile birlikteyim.

Kaynak:democracynow.org


Spread the love

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir