SURİYE VE IRAK SINIRINDA BİR AMERİKAN İHA’SI DÜŞÜRÜLDÜ.

KITALARDAN KÜRDİSTAN.
Spread the love

Yerel kaynaklardan alınan habere göre, Cumartesi günü Irak ve Suriye sınırında direniş güçleri tarafından bir Amerikan İhA’sı düşürüldü.

Bu Cumartesi Saberin News Telegram kanalı tarafından bildirildiği gibi, Abd’ye ait bir insansız hava aracı Suriye sınırındaki Irak Direniş gruplarının savaş sistemleri tarafından düşürüldü.

Daha sonra kaynak, ABD’ye ait insansız hava aracının düşürülmesini sözde Irak direniş grubu Ashab el-Kahf’ın üstlendiğini belirtti.

İhA’nın Direniş’e karşı düşmanca bir görev yürüttüğü ve vurulmadan önce Irak Direniş güçlerinin terk edilmiş bir pozisyonunu hedef aldığını bildirdiği bildirildi.

Hatta Katar televizyon kanalı El Cezire, konuya aşina bir güvenlik kaynağına dayanarak, bu Cumartesi günü Kimliği belirsiz bir insansız hava aracının Suriye’nin Irak sınırındaki Deir Ezzor(doğu) kentindeki El-Bukamal kentindeki Irak direniş gruplarının yapılarını düzenlediği saldırıyı duyurdu. Ancak Irak halk seferberlik birimleri (El Haşd El Şabi, Arapça) ve Arap ülkesindeki yetkililer rapor hakkında henüz yorum yapmadılar.
ABD İhA ve helikopterleri Irak’ta sıra dışı uçuşlar gerçekleştiriyor
ABD helikopterleri ve İhA’ları, Washington’un ikinci askeri üssünü kurduğu Irak’ın batısı üzerinde uçtu. Yere vurulacak hedefleri inceledikleri sonucuna varılmıştır.

El-Bukamal ile Irak’ın El Kasım kenti (batı) arasındaki sınırın, iki komşu ülkenin hükümetleri tarafından yönetilen Suriye ve Irak arasındaki tek büyük geçiş olduğu unutulmamalıdır.

Irak direniş güçleri

Diğer iki sınır kapısı Rabía ve Al-Walid, sırasıyla Kürt militanların ve ABD işgal güçlerinin varlığı nedeniyle ticari kullanım kapasitesine sahip değil.

El-Bukamal geçişi 2017 yılında direniş güçleri tarafından IŞİd terör örgütünün elinden kurtarıldı. Ancak o zamandan beri ABD savaş uçakları bölgede çok sayıda ölümcül hava saldırısı düzenledi.

Şubat ayında, ABD başkanlığı görevini üstlendikten hemen sonra Joe Biden, ABD askeri güçlerine Suriye’nin doğusundaki Iraklı popüler grupların hedeflerine hava saldırıları düzenlemeyi emretti.
O zamandan beri, direniş güçleri uçaksavar savunmasını güçlendirdi ve gelişmiş AMERIKAN İhA’sının düşürülmesi, bölgeye kurulan uçaksavar ve radar sistemlerinin kapasitesini gösteriyor.


Spread the love

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir