Ukrayna’da Savaş Üzerine

HABER ARŞIV2 KITALARDAN
Spread the love

MKP/İtalya’nın Ukrayna’da emperyalist savaş üzerine değerlendirmesini yayınlamayı Komünistler arası dayanışmanın gereği olarak ele alıyoruz.
Devrimci Demokrasi

***

İşçiler, emekçiler,

İki gün önce, Rusya’nın Ukrayna’yı işgali ile, Avrupa’da savaş hayaleti yeniden ortaya çıktı, farklı emperyalist güçlerin bir dünya savaşına doğru yürüme eğilimini doğrulayan bir yangında, dünyanın efendilerinin kârlarına, ticaret savaşına ve enerji kaynaklarını kontrol etme savaşına karşılık gelen dünyanın yeni bir yeniden parçası.
Ekonomik krizin, hiç bitmeyen pandeminin geçtiği bu dünya emperyalist sistemi, şimdi bizi yıkıcı bir savaşın içine sürüklüyor.

Bu savaş, Avrupa emperyalist ülkelerinin çelişkileriyle desteklenen Amerikan emperyalizminin taarruza bağlıdır, bu da Rusya sınırlarında saldırgan bir askeri varlık talep etmek için ileri gitti, Ukrayna NATO’ya katıldı, emperyalist birliklerinin sınırlarda doğrudan varlığı.
Proletaryalıları ve içindeki halkları ezen emperyalist ve sosyal-faşist bir ülke olan Rusya, askeri ve ekonomik güç rolünü tehdit altında gördü ve tüm emperyalist haydutlar tepki gösterirken, bir savaş eylemiyle, bir ülkeyi zaten bağımsız işgal ederek, bir kısmını ilhak ettiğini ve Putin’in Rusya’sının emperyalist çıkarlarını doğrudan ortaya çıkarmak olarak hükümet değişikliğini dayattığını iddia ederek tepki gördü.

Emperyalist güçler, proletaryalılarla ve halk kitleleriyle ve en azından barış, demokrasi, iş, ücret, sağlık, yaşamla hiç ilgilenmiyorlar.

Bu yangın karşısında maalesef ayakta durup televizyondan izlenemiyor. Çünkü efendilerimiz ve hükümetlerimiz, ekonomik çıkarları, kârları için boyunlarına kadar; NATO gibi agresif ve sıcakkanlı bir ittifakın parçası olarak, ABD emperyalizminin temel stratejik çıkarlarını paylaştıkları ve hammadde, gaz, piyasalar, endüstriler üzerinde Rusya’nın kendisiyle büyük ekonomik çıkarları olduğu için.
Ve bunlar devam eden savaşa ve olası bir dünya yangınına yol açan faktörlerdir.

Bu nedenleİtalyan emperyalizmi hükümetinin tercihlerini paylaşmak şöyle dursun, ülkemizin emekçileri, emekçileri, halk kitleleri, çatışma içindeki ülkelerin hiçbirinin yanında yer alamazlar.

İki kavram merkezi olduğu için bunlar da paylaşılmamalıdır.
Savaşlar onların, ölüler ve yıkıcı sonuçları bizim; savaşın maliyetleri her zaman proletaryanın ve kitlelerin derisine boşaltılır ve ustalar için her zaman bir kar faktörüdür.
Her şey işçilerin üzerine dökülmüş, faturaların sansasyonel artışı ve yaygın enflasyonla zaten devam eden enerji krizi, İtalya’nın bu savaşa askeri katılımının maliyetleri; kitleler Covid 19 için ölürken ve giderek daha fazla yoksullaştırılırken. Silahlanma yarışı için milyarlar kullanılıyor.

Bu yüzden devam eden emperyalistler arası savaşa karşıyız. Ve fabrikalardan ve işyerlerinden başlayarak sesimizi, muhalefetimizi mümkün olan her şekilde duyurmalıyız.

Ukrayna’nın her yerinde bombalama altındaki proletaryalılar ve kitlelerle kesinlikle dayanışma içindeyiz. Ancak kitlelerin yanında olmak, savaş ateşini ateşlemek için her türlü katkıda bulunan ve “ulusal egemenlik, demokrasi” gibi kelimeler kullanan Ukrayna’nın gerici Nazi hükümetinin yanında olmak, ABD ve Batı emperyalizminin savaş tacirliği politikasını desteklemek için çanta ve bagaj geçirmek anlamına gelmez. ve her zaman ve sadece efendilere ve kapitalistlere ve sömüren egemen sınıflara yeni kazanç fırsatları vermek için.
Bugün Ukrayna’nın yanında olmak demek, savaştan ve Batılı emperyalist ülkenin egemenliğinden yana olmak demektir.
Bu durumda, proletaryalıların ve kitlelerin savunacak bir ülkesi yoktur.

Bu savaşta sadece iki cephe var.

Bir tarafta ABD emperyalizmi, Avrupa emperyalizmi, NATO, işgalci Rus emperyalizmi, Ukrayna hükümeti ve siyasi güçler mücadeleci emperyalistlere esir oldu;
diğer tarafta, savaş topraklarında, batı ve Rus emperyalist ülkelerinde, barış, iş, sağlık ve özgürlük isteyen proleterler ve kitleler, ancak savaş tiyatrolarında ve tüm ülkeler içinde emperyalist ve gerici birliklere karşı mücadele ve silahların doğrudan veya dolaylı olarak dahil edilmesiyle başarılabilir.

Bu arazide herkes üzerine düşeni yapmalı. Öncelikle işçi sınıfını örgütleyen örgütler, tüm işçiler, gençler, mücadele eden öğrenciler, halk kitleleri hem maddi çıkarları hem de duygu ve özlemleri açısından etkilenerek.

Proletari Comunisti – PCM İtalya


Spread the love

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir