Yüzlerce Hintli, ABD genelinde Çiftlik Kanunları ve CAA’nın yürürlükten kaldırılmasını talep ederek protesto etti

KITALARDAN
Spread the love

Hintli Amerikalı ve ABD merkezli sivil haklar örgütlerinden oluşan geniş bir koalisyon olan “Hindistan’da Soykırımı Durdurma Koalisyonu”, 12 ve 13 Aralık’ta ABD’nin çeşitli şehirlerinde, şirket yanlısı tarım yasalarının yürürlükten kaldırılmasını talep eden protestolar düzenledi. acımasız Vatandaşlık Değişikliği Yasası (CAA) ve Ulusal Vatandaş Kaydı (NRC).

Protestolar Austin, Dallas, Boston, New York City, Raleigh, Seattle, Chicago ve diğer bazı şehirlerde diaspora topluluğu tarafından düzenlendi ve koalisyon ortakları arasında Hint Amerikan Müslüman Konseyi (IAMC) ve Boston Güney Asya Koalisyonu (BSAC) yer aldı. .

Protestolara, Hindistan’daki protestocu çiftçiler ve vatandaşlarla dayanışmayı ifade etmek için bazı şehirlerde dondurucu soğukları destekleyen yüzlerce Hintli Amerikalı katıldı. Devam eden süreci desteklemek için Sih topluluğu üyelerinin protestolarının yapıldığı Teksas’taki Dallas Belediye Binası’nda yüksek sesle ‘Sadda Haqq ithe rakh’ (Haklarımızı geri verin) ve ‘Çiftçi Yok, Yemek Yok’ çığlıkları yükseldi. Hindistan’da çiftçi protestoları. Şiddetli soğuk ve düzenli yağış, ülke genelinde tahminen 16 milyon çiftçi ve tarımla ilgili birkaç milyon tüccar üzerinde sakatlayıcı bir etkisi olması beklenen çiftlik yasalarına karşı protestolarını kaydettirmekten alıkoyamadı.

Protestocular, Modi hükümetinin çıkardığı tarım yasalarının, hükümet tarafından belirlenen minimum destek fiyatlarını (MSP) ortadan kaldırarak çiftçilerin gelirlerini azaltacağını ve onları şirketlerin insafına bırakacağını vurguladılar.

“Modi hükümeti, Hindistan tarihindeki en çiftçi karşıtı rejim olduğunu kanıtladı. Demonetizasyon, çiftçileri fena halde perişan etti ve Modi’nin ekonomi politikaları, milyarderlerin ve büyük şirketlerin servetinde, halkın zararına üstel bir artışa olanak sağladı” dedi.

Paşa, “Yeni çiftlik yasaları yalnızca çiftçi karşıtı değildi, aynı zamanda bir vatandaşın 1975-77 Olağanüstü Hal dışında herhangi bir yasaya başvurma hakkının en kapsamlı istisnaları arasında yer alıyor” dedi.

Bu yasaları çıkarlarına son derece zararlı olarak algılayan on binlerce çiftçi, protestolarını başlatmak için Delhi sınırlarına gelmeden önce yaklaşık iki aydır Pencap’ta protesto ediyor. 26 Kasım’dan bu yana yüz binlerce çiftçi, başkente girmelerini engelleyen Modi hükümeti karşısında Delhi sınırlarında birleşti. Onlara verilen destek, çiftçiler tarafından çağrılan genel grevi destekleyen 250 milyon ile yalnızca Hindistan’da değil, tüm dünyada da çok arttı. Uluslararası medyanın protestoları ve bunun uyandırdığı uluslararası dayanışmayı güçlü bir şekilde not etmesiyle dünyanın farklı şehirlerinde yüzlerce protesto düzenlendi.

Shaheen Bagh ve Bibis of Punjab’ın dünya çapında kalpler kazanan daadileri gibi, Dallas protestosu da soğuk havaya rağmen mekanda ısrar eden Ludhiana’dan 87 yaşındaki Bibi Nachhater Banipal’in katılımıyla ısındı. protestosunu kaydetmek için hava durumu.

Dallas’tan Vijaya Nadar, “Hindistan halkı -üniversite öğrencileri, doktorlar, çeşitli kamu sektörlerinden çalışanlar, Müslümanlar, Hıristiyanlar ve Dalitler gibi marjinal gruplardan olanlar- tiranlıktan geçen kibirli bir hükümetten eşi görülmemiş bir tehlikeyle karşı karşıya” dedi. haklarını kısıtlamak ve çıkarlarına zarar vermek için yasalar. Ve şimdi, en güçlü topluluklardan biri olan çiftçiler, Modi hükümetine karşı bir savaş başlatmak için atladılar, şimdi ya da asla diktatör hükümeti geri itmemek üzere. Güney Asya Amerikan topluluğu arasında etkileyici bir takipçi kitlesine sahip yerel bir şarkıcı olan Amar Sandhu, tutkulu şarkılarıyla protestoya katıldı.

12 Aralık’ta şiddetli yağmur ve soğuk havaya göğüs geren çok sayıda Greater Boston sakini, çiftçiler ve CAA karşıtı eylemciler ile dayanışma protestosuna katıldı. Delhi’de kamp kuran çiftçilerle dayanışma amacıyla sloganlar attılar ve pankartlar açtılar. Protestocular, ayrımcı ve anayasaya aykırı Vatandaşlık Değişikliği Yasası’nın (CAA) birinci yıl dönümünü kutladılar. Konuşmacılar, Modi hükümetinin salgını, büyük Hintli şirketlere ve çok uluslu şirketlere fayda sağlarken küçük ve orta ölçekli çiftçileri yok edecek acımasız çiftlik yasaları dayatmak için kullandığına dikkat çekti. Konuşmacılar ayrıca, Vatandaşlık Değişikliği Yasasına (CAA), Ulusal Vatandaş Kayıtlarına (NRC) ve Ulusal Nüfus Kayıtlarına (NPR) karşı eşit yurttaşlık hareketine öncülük eden Shaheen Bagh’ın cesur kadınlarını da selamladı.

Boston Güney Asya Koalisyonu’ndan Satya, “CAA, BJP hükümetinin Hindistan halkını dini çizgiler boyunca boyun eğdirmesi ve bölmesi için bir provaydı. Şimdi çiftlik faturaları ve iş kanunları, BJP’nin ülkeyi sömürmek ve boyun eğdirmek için yaptığı son eylem. Hindistan’da insanlar bu sömürüye çiftçi-işçi birliği ile direniyor. Buna diasporada da direneceğiz.”

Boston Güney Asya Koalisyonu’ndan Manisha, “CAA, Ulusal Vatandaş Kaydı (NRC) ile birleştiğinde milyonlarca insanı vatansız ve haklarından mahrum bırakacak. Shaheen Bagh’da kadınların liderliğindeki bir hareket bize ve tüm dünyadaki insanlara ilham verdi. Bu otoriter rejimlerin saldırılarına karşı sesimizi yükseltmeye devam ediyoruz.”

Kuzey Carolina’da, yaklaşık 200 protestocu yerel bir Gurdwara’da toplandı. Raleigh şehir merkezindeki Capitol binasının etrafında sloganlar atarak yürümeden önce bir araba mitingi düzenlediler. Protestoculardan biri, Chapel Hilt’teki North Carolina Üniversitesi’nden mezun olan Safa Ahmed, çiftçilerle dayanışmasını ifade etmek istediğini söyledi. “Bu, Modi’ye ve temsil ettiği her şeye karşı bir hareket. Sih topluluğunun halkım için sayısız kez savunduğunu ve seferber ettiğini gören bir Müslüman olarak, Pencap çiftçilerinin hakları için de seferber olmak benim görevim.”

Chapel Hill’deki Kuzey Carolina Üniversitesi’nde kıdemli bir kişi olan Suvleen Singh, “yeni çiftlik yasalarının en temel haklarımıza bir saldırı olduğunu, bu yüzden farkındalığı artırmaya devam etmemizin çok önemli olduğunu” söyledi.

“Hindistan’da Soykırımı Durdurma Koalisyonu”, Amerikan kurumlarının ve söyleminin Hindistan’daki insan hakları ihlallerini ve din özgürlüğü ihlallerini vurgulamaya devam etmesini sağlayarak Hindistan’da barışı, çoğulculuğu ve sosyal adaleti korumaya kararlıdır.


Spread the love

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir