Peru’da polis, üniversiteye tankla girdi

DÜNYA HABERLER
Spread the love

Haber Merkezi: Castillo’nun görevinden azledilerek cezaevine gönderilmesinin ardından başlayan protestolarda ölenlerin sayısı 60’a yükseldi. Lima’da üniversiteye tankla giren polis, 200 öğrenciyi gözaltına aldı.

Peru’da, Cumhurbaşkanı Dina Boluarte’nin istifa etmesini ve erken seçime gidilmesini talep eden protestocular ile polis arasında çıkan çatışmalarda ölü sayısı 60’a yükseldi. Başkent Lima başta olmak üzere birçok kentte sokaklara inen binlerce kişi güvenlik güçleriyle çatıştı. Puno şehrindeki eylemlerde 1 kişinin hayatını kaybetmesiyle, 11 Aralık’tan bu yana ölenlerin sayısı 60’a çıktı.

200 ÖĞRENCİ GÖZALTINA ALINDI

Lima’daki San Marcos Ulusal Üniversitesi’ne tankla baskın yapan polis 200 öğrenciyi gözaltına aldı. Polis ile öğrenciler arasında üniversite bahçesinde çatışma çıktığı ve 1,5 saatin sonunda öğrencilerin polis otobüsüyle dışarı çıkartıldığı bilgisi paylaşıldı. Yetkililer, ülkenin çeşitli kentlerinden gelen yüzlerce öğrencinin başkentteki eylemlere katılmak için üniversitede çadır kurduğunu bildirdi.

Sosyal medyaya yansıyan görüntülerde, çok sayıda otoyola barikat kurulduğu ve polisin bazı göstericilere saldırdığı kaydedildi.


Spread the love

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir