Polonya’yı Vuran Rus Füzeleri mi?

CEPHE HATTI DÜNYA HABERLER
Spread the love

Avrupa’da sular ısınıyor. G.20 zirvesi, ABD-Rus gizli servislerinin başkanlarının savaşın konvansiyonel sınırlarda tutma pazarlığı temelinde Türkiye’de buluşması, Istanbul’da bombalı saldırı gibi uluslararası gündemi hareketlendiren gelişmelerin zemininde emperyalist merkezlerin sonbahar planlamasının nasıl olacağını doğru okuma zorunluluğu var. Savaşın ve vekil savaşın tarafları yakın ve ortavadeli gelişmeleri ele aldıkları süreçte, son birkaç saat önce -şimdilik kaynağı ve menşei kesinleşmemiş addedelim- Polonya sınırlarından 15 millik bir alana düşen füzelerle ilgili Polonya medyası tarafından Przewodow köyündeki görüntüleride yayınlanan saldırıların, Rusya’ya fatura çıkarılması kaçınılmaz görünüyor. Polonya’daki can kayıplı saldırılar ve bu minvalde ki gelişmeler gündemi ısıtacak türdendir.

ABD , Litvanya, Ukrayna ve Polonya kaynaklarının Rusya’yı suçlamasına karşın, Rusya resmii kaynakları üzerinden kendilerinin füze ateşlemesi yapmadıkları açıklaması ile suçlamaları reddetti. Rusya’nın Ukrayna topraklarında ki işgal saldırıları karşılığında savaş tazminatı ödeyerek barış kapısını açması talebini telaffuz eden Ukrayna için son durum Nato’nunda savaşa açıkça dahil olabilmesi için bulunmaz fırsat oluşturacak nitelikte bir gelişmedir. Ukrayna Devlet Başkanı Zelenski; ”ben size demiştim bu ateş sizide yakar”dercesine ilk tepki verenlerden oldu.

Letonya Dışişleri Bakanı Edgars Rinkevics, “Rus füzelerinin NATO üyesi Polonya’yı vurduğunu”, ABD Ulusal Güvenlik Konseyi Sözcüsü Adrienne Watson, durumu incelediklerini ilk elden açıkladılar. Alman Ordusunun olası bir savaşa hazırlanması için Hükümetin Alman Genelkurmayına emir verdiği haberinin ardından savaş ın Avrupa Birliği ve Nato’yu da kapsayacak şekilde genişlemesi riski teorik olmaktan çıkmak üzere.

Avrupa işçi sınıfı ve halklarının bıçağın kemiğe dayandığı bu günlerde daha güçlü reaksiyonlar ve sınıf tavrı göstermesi yeni emperyalist savaşa karşı bütün önemli kentlerde sokağa inmesi olası bir savaşa hevesli AB tekelci burjuvazisinin savaş heveslerine bir darbe vuracaktır.

Rusyanın füzeleri yada Provokasyon saldırılarının ardından ne yazıkki cin şişeden çıkmış oldu. Polonya savunma Bakanı Nato 4. maddesinin işletilmesi çağrısında bulunacaklarını ve Nato ülkelerini kararlıca saldırılara karşı savunacakları açıklaması ile savaş için düğmeye basacaklarını ilan ettiler.

Komünistler ve Devrimci, Demokrat kesimler Avrupa’yı bir kez daha savaşın ana karası olma tehlikesine karşı güçlü bir barış talebi, savaşın faturasını reddetme ve gelişen politik ekonomik krize devrimci müdahaleler temelinde bir politik hattla yanıt olması gerekiyor.


Spread the love

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir