BBC grevinde anlaşma sağlandı

EMEK
Spread the love

Haber Merkezi: TİS görüşmelerinde uzlaşma sağlanamaması üzerine 14 Ocak’tan bu yana grevde olan BBC İstanbul Bürosu’nda çalışan gazeteciler, grevlerini kazanımla bitirdiklerini duyurdu. 

Türkiye Gazeteciler Sendikası (TGS) ile BBC İstanbul Bürosu arasında yürütülen Toplu İş Sözleşmesi (TİS) görüşmelerinde uzlaşma olmaması üzerine 14 Ocak’ta başlayan grev kazanımla sonlandı. Gazeteciler, grevi bitirdiklerini Gümüşsuyu’nda bulunan BBC bürosu önünde yaptığı açıklamayla duyurdu. Açıklamaya göre BBC çalışanları yıllık bazda yüzde 32 zam aldı. Aileleri kapsayan özel sağlık sigortası ve günlük brüt 60 TL yemek desteği kazanan BBC çalışanları, brüt bin 200 TL gözlük yardımı da alacağı açıklandı.

Bu kazanım bir başlangıç

TGS Genel Başkanı Gökhan Durmuş, “BBC İstanbul bürosu çalışanlarının elde ettiği bu başarı sadece bir başlangıçtır” dedi. Grevin sağladığı moral ve motivasyonun bu alanda çalışan tüm meslektaşlarını sendika çatısı altında buluşmaya teşvik edeceğinin altını çizen Gökhan, bulundukları her alandan BBC grevini destekleyen gazetecilere de teşekkürlerini iletti. Medya sektöründeki son grevin 2009 yılında olduğunu anımsatan Gökhan, kazanımların tüm gazeteciler için önemli olduğunu belirterek mesleki dayanışmaya vurgu yaptı. 


Spread the love

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir