BTS, mülakat haksızlığını basın açıklamaları ile teşhir etti

EMEK
Spread the love

Haber Merkezi: BTS, yaptığı basın açıklamaları ile, görevde yükselme ve unvan değişikliği sınavında yüksek puanlar alanların mülakatlarda düşük puanlar verildiğini belirterek, hukuksuz mülakatların iptal edilmesini istedi.

TCDD Taşımacılık A.Ş. bünyesinde 26 Ekim 2019’da yapılan “görevde yükselme ve unvan değişikliği” sınavının mülakatına katılan 135 kişiden 86’sı mülakatı geçti. 

Mülakatı geçenlerden sadece ikisi Birleşik Taşımacılık Sendikası (BTS) üyesi olurken, diğerlerinin tamamına yakını yandaş Ulaştırma Memur-Sen ile Türk Ulaşım-Sen üyelerinden oluştu.

BTS Diyarbakır, Adana ve İstanbul’da yaptığı basın açıklamalarında mülakatlardaki kayırmacılığı protesto ederek mülakatların iptal edilmesini istedi.

BTS Diyarbakır Şubesi, sendika binası önünde yapılan açıklamada basın metnini BTS Diyarbakır Şube Başkanı Süleyman Bozkurt okudu. “Mülakat sınavında” haksızlık, hukuksuzluk, kayırmacılık, hak gaspı yapıldığının bir kez daha ortaya çıktığını söyleyen Bozkurt, “Yüksek puanlı çalışanlara yazılı sınav puanından ortalama 25 puan düşük mülakat puanı verilerek, orta düzeyde başarılı olan adayların ise yazılı puanlarının ortalama 18-20 puan üstünde mülakat puanı verilerek yapılan bu hileye, bu hukuksuzluğa inanmamız kabul edilebilir bir durum asla değildir” dedi. Bozkurt, kayırmacı mülakat sınavının iptal edilmesini isteyerek konuşmasını bitirdi.

İstanbul’da kayırmacı mülakatların iptal edilmesini BTS İstanbul 1 nolu şube açıklama yaparak istedi.

BTS Adana Şubesi ise Adana Garı önünde açıklama yaptı. Basın metnini okuyan Adana Şube Başkanı Tonguç Özkan “mülakat sınavının” iptal edilmesini istedi.

BTS Adana Şube Başkanı Tonguç Özkan, mülakat sınavının açıklanmasıyla ortaya çıkan bu ayrımcı ve hukuksuz uygulamaya sessiz kalmadıklarını ifade etti. Özkan, “Bu kapsamda sendikamız bu hukuksuzluğa karşı ilk olarak atamaların durdurulması için yürütmeyi durdurma davası açmış olup, üyelerimizin itirazlarının kabul edilmemesi durumunda da sınavların iptal edilmesi yönünde gerekli davalar açılacaktır. Ayrıca bu hukuksuzluğa neden olan sınav komisyonu hakkında da suç duyurusunda bulunulacaktır. TCDD Taşımacılık A.Ş. yönetimini bir an evvel mülakatları iptal etmeye, adil bir yönetim sergilemeye, çalışanlar arasında ayrım gözetmeksizin kurumun çıkarlarını düşünmeye ve ona göre hareket etmeye çağırıyoruz” dedi.


Spread the love

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir