Çimsataş’ta fabrikaya TOMA girdi, işçiler zorla dışarı çıkarıldı

EMEK
Spread the love

MESS grup sözleşmesinde sefalet zammını kabul etmeyen ve iş bırakan Birleşik Metal-İş Çimsataş işçileri, polis zoruyla fabrikadan çıkarıldı. Fabrikaya TOMA girdi

Çimsataş’ta fabrikaya TOMA girdi, işçiler zorla dışarı çıkarıldı

MESS grup sözleşmesinde sefalet zammına imza atılmasını kabul etmeyerek iş bırakan Birleşik Metal-İş üyesi Çimsataş işçileri polis zoruyla fabrikadan çıkarıldı.

MESS grup sözlesinde sefalet zammına imza atılması üzerine geçtiğimiz gün Mersin’deki Çimsataş işçileri gece vardiyasında 2 saat iş durdurmuştu. Eylemler sabah vardiyası ve 16 vardiyasının da katılmasıyla birlikte iş bırakmaya dönüşmüştü.

Akdeniz İlçe kaymakamı Muhittin Pamuk, işçilerle görüşerek ücret zammı dışındaki maddelerin görüşülebileceğini söylemişti. İşçilerin durumu kabul etmemesi üzerine Pamuk işçilerin yanından ayrılmıştı.

İşçiler, “Para dışında her talebiniz adına konuşurum deyip yaptığımızın yasal olmadığını anlattı durdu. Biz de tüm taleplerimizin karşılanmadığı durumda üretime başlamayacağımızı söyledik” ifadelerini kullanmıştı.

Çimsataş işçileri fabrika içindeki direnişlerini sürdürürken, bugün akşam saatlerinde fabrikaya TOMA girdi, fabrika içindeki ve bahçesindeki işçiler polis zoruyla fabrika dışına çıkarıldı. İşçiler fabrika önünde bekleyişini sürdürüyor.

Birleşik Metaş-İş’ten ses çıkmıyor

Öte yandan işçiler su ihtiyaçlarının bile sendika tarafından karşılanmadığını dile getirirken, sözleşmeye Türk Metal ve Özçelik-İş’le birlikte imza atan Birleşik Metal-İş Genel Merkezinden ise şu ana kadar konuyla ilgili bir açıklama gelmedi.

İşçilerin talepleri

  • “Sözleşmede birinci 6 ay için kabul edilen yüzde 27’nin üzerine yüzde 35 daha zam verilsin. İkinci 6 ay için enflasyon oranında zam yapılsın.
  • Fazla mesai ücretleri hafta içi yüzde 100, hafta sonu yüzde 300 olarak belirlensin.
  • İşçinin kendisini kapsayan özel sağlık sigortası aileyi de kapsasın.
  • Sosyal haklara net olarak yüzde 100 zam yapılsın.
  • Kıdem farkı, ara dinlenme ve çay molası verilsin.
  • Uzun süredir eksik yatırılan banka promosyonları tam olarak verilsin.
  • Hiçbir işçi iş bırakmadan dolayı işten atılmasın ve yapılacak ek protokole yazılsın.”

Kaynak: evrensel.net/sendika.org


Spread the love

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir