DİSK’ten 12 Aralık Kartal mitingine çağrı

EMEK GÜNDEM
Spread the love

DİSK Genel Başkan Arzu Çerkezoğlu, 12 Aralık Pazar günü, saat 14.00’da İstanbul Kartal Meydanı’nda düzenlenecek #Geçinmekİstiyoruz mitingine katılım çağrısı yaptı

DİSK’ten 12 Aralık Kartal mitingine çağrı: #Geçinmekİstiyoruz

Devrimci İşçi Sendikaları Konfederasyonu (DİSK), “Artık yeter! Geçinmek istiyoruz!” sloganıyla 12 Aralık Pazar günü, Kartal Meydanı’nda miting düzenleyecek.

Mitinge ilişkin bugün (6 Aralık) İstanbul Beşiktaş’taki DİSK Genel Merkezi’nde basın toplantısı yapıldı.

DİSK Yönetim Kurulu adına Genel Başkan Arzu Çerkezoğlu tarafından okunana açıklamada “İşsizlikten, pahalılıktan, zamlardan, faturalardan bıktık artık! Biz çalışıyoruz, biz üretiyoruz, bu ülkenin ekonomisini biz büyütüyoruz ama geçinemiyoruz. Borçla yaşamaktan bıktık. İşçiler olarak patronlardan çok vergi vermekten bıktık” denildi.

Ekonomik krizin ve pandeminin ağır yükünü emekçilerin taşıdığını dile getiren Çerkezoğlu, sözlerini şöyle sürdürdü:

Her sabah yeni zamlara uyanmaktan, her gün yoksullaşmaktan bıktık. Üstüne üstlük son günlerde dövizin hızla artışıyla ekmek aslanın ağzından midesine indi. Türkiye’de asgari ücret Çin’in bile altında ve Avrupa’nın en düşüğü… Asgari ücret dünyanın her yerinde sembolik bir ücret iken Türkiye’de ortalama ücret haline geldi. İşçilerin büyük çoğunluğunun mahkûm edildiği asgari ücret, açlık sınırının bile altında.

“Asgari ücretin en az net 5200 TL olması için…”

Çerkezoğlu, “Emek ucuzlasın, memleketin taşı toprağı ucuzlasın tezgahını bozmak için, kara kışı işçi baharına çevirmek için, asgari ücretin en az net 5200 TL olması için, asgari ücretin ve tüm ücretlerin asgari ücret tutarında vergi ve kesintilerin kaldırılarak tüm ücretlere 1000 lira iyileştirme yapılması için, en düşük emekli maaşının asgari ücret düzeyine çekilmesi için, EYT mağduriyetinin son bulması için, sendikalaşma, grev ve tüm demokratik hak arama yollarının önündeki engellerin kaldırılması için” 12 Aralık Pazar günü, saat 14.00’da Kartal Meydanı’nda düzenlenecek mitinge katılım çağrısı yaptı.

Hier klicken, um den Inhalt von Twitter anzuzeigen.
Learn more in Twitter’s privacy policy.

Kaynak:sendika.org


Spread the love

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir