Divriğili madenciler grev kırıcılığı tehdidine rağmen “Direnişe devam” dedi

EMEK KITALARDAN
Spread the love

Sivas Divriği’de OYAK-ERDEMİR işletmelerinin maaş artışı ve sosyal haklarının iyileştirilmesi için üretimi durduran altı yüz işçisi, patronun grev kırıcılığı tehdidine rağmen “Direnişe devam” dedi

Divriğili madenciler grev kırıcılığı tehdidine rağmen “Direnişe devam” dedi

Sivas Divriği’de OYAK-ERDEMİR işletmelerinin alt taşeronu ERMADEN ve bunun da alt taşeronu olan ÇİFTAYMadencilik’te çalışan dört yüzü yeraltı, iki yüzü de yerüstünde çalışan altı yüz demir madeni işçisi, maaşlarının artırılması ve sosyal haklarının düzenlemesi talebiyle üretimi durdurmuştu. İşçiler Divriği merkezine de yürüyüş yapmıştı.

Patrondan “200 işçi getireceğiz” tehdidi

Divriği Gazetesi’nin haberine göre bugün sabah ana galeri önünde toplanan madenciler direnişe devam etme kararı aldı. İşveren ise işçilere mesaj atarak Kayseri’den 200 işçi getirmekle tehdit etti.  Mesajda şu ifadeler yer aldı:

Bugün iş sözleşmesi ve yasaya aykırı olarak işe çıkmadığınız tespit edilmiştir. İşe başlamamanız halinde son çare olarak iş akdinizin feshi dahil, tüm yasal haklarımızı kullanacağımızı ihtar ederiz.

Yeraltı işletmesi için yeni vardiya ekipleri kurulmaktadır. Görevine devam etmek isteyenlerin vardiyalarında işbaşı yapmaları gerekmektedir. Vardiya başlangıç saatlerinde işbaşı yapan çalışanların ücret ve primlerinden kesinti olmayacak ve üretim kayıpları ile ilgili işlem yapılmayacaktı.

Yüzde 51 zam teklifi işçilerce reddedildi

İşçilere yüzde 51 zam teklif eden işveren, sosyal haklarda da bazı iyileştirmelerin yapılacağını taahhüt etti. İşyeri temsilcileri ise patronun önerdiği yüzde 51 oranındaki zamma ilaveten, maaşlara her ay bin lira seyyanen ek ücret ödenmesini, ikramiye ve yemek ücretleri ile birlikte işçilerin işten atılmalarının önlenmesi şartını bildirdi. Patronun tekilifini kabul etmeyen işçi temsilcileri, talepleri kabul edilene kadar direnişe devam edeceklerini bildirdi.

“İşçinin iş güvencesi birliğidir, yasa değildir”

Direnişin ikinci gününde Bağımsız Maden İş, direniş alanındaydı. Bağımsız Maden İş Örütlenme Uzmanı Başaran Aksu, ana galeri önünde toplanan işçilere bir konuşma yaptı. Patronlar yasanın dışına çıkarak, arkasından dolaşarak servet biriktirmeyi en iyi bilen insanlardır diyen Aksu, işçilerin yaptığının da yasal ve meşru olduğunu ifade etti. “İşçinin iş güvencesi kendi arkadaşlarıdır, kardeşleridir. İşçinin birliğidir iş güvencesi. Yasa değildir” diyen Aksu, işçilere birlik çağrısı yaptı.

Hier klicken, um den Inhalt von Twitter anzuzeigen.
Learn more in Twitter’s privacy policy.

Kaynak:sendika.org


Spread the love

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir