Ekimde 15 kadın gazeteci saldırıya uğradı 

EMEK KADIN
Spread the love

Haber Merkezi: Gazetecilikte Kadın Koalisyonu (CFWIJ), ekim ayında, Türkiye’de 15 kadın gazeteci haber takibi yaparken fiziksel saldırıya ve polis müdahalesine maruz kaldı.

Gazetecilikte Kadın Koalisyonu (CFWIJ), Ekim Ayı Basın Özgürlüğü Raporu’nu açıkladı. Rapora göre Ekim ayında, 40 kadın gazeteci şiddete, tehdide veya tacize maruz kaldı. En çok vaka kaydeden üç ülke ise Türkiye,Rusya ve Kanada oldu.

Raporda, Ekim ayında dünya genelinde kadın gazetecilere yönelik en çok fiziksel saldırı vakaları kaydedildi. Dünya genelinde 19 kadın gazeteci sahada haber takibi yaparken fiziksel saldırıya ve polis müdahalesine maruz kaldı. Türkiye’de en az 15 kadın gazeteci mesleki faaliyetlerine yönelik şiddet ve tacize maruz kaldı. 12 kadın gazeteci sahada haber takibi yaparken fiziksel şiddete maruz kaldı. İki kadın gazeteci ise yasal yollarla taciz edildi.

Basın kartlarına el konuldu

Boğaziçi Üniversitesi’ne Prof. Dr. Melih Bulu’dan sonra atanan Prof. Dr. Naci İnci’nin şikayeti üzerine tutuklanan 2 öğrenciyi desteklemek için yapılan eylemi takip eden az 12 kadın gazetecinin haber yapma hakkı polis tarafından ihlal edildi. Açıklamayı takip etmek isteyen gazeteciler darp edilerek, basın kartlarına el konuldu. Gazetecilerin çekim yapması engellenerek polis tarafından ablukaya alındı.

Sokak röportajı engellendi

Rapora göre Jin News muhabiri Öznur Değer, Ankara’da yurttaşlarla yaptıkları sokak röportajlarında polis tarafından ‘turkuaz basın kartı’ olmadığı için engellendi. Gazeteci Değer, Genel Bilgi Toplama (GBT) talebi nedeniyle durduruldu, haber hakkı ihlal edildi. Batman’da 18 yaşındaki İpek Er’e cinsel saldırıda bulunma suçlamasıyla tutuksuz yargılanan ve Er’in intiharına sebep olan jandarma uzman çavuş Musa Orhan’a yönelik 30 Mayıs 2021 tarihinde yaptığı haber ve sosyal medya gerekçesiyle Etkin Haber Ajansı (ETHA) muhabiri Pınar Gayıp hakkında soruşturma açıldı. (MA)


Spread the love

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir