El konulan ekmek teknelerini istiyorlar 

EMEK
Spread the love

Haber Merkezi: Katı atık işçileri, belediye zabıtaları tarafından el konularak hurdacılara satılan çekçeklerininin geri verilmesini istedi.

İstanbul’da katı atık toplayarak geçimlerini sağlayan işçilere yönelik baskılar sürüyor. Ağustos ve Eylül aylarında Ataşehir, Ümraniye, Bahçelievler ve Üsküdar başta olmak üzere birçok ilçede katı atık depolarına polis ve zabıtalar tarafından baskın düzenlendi. Baskınlarda birçok katı atık işçisi gözaltına alınırken, işçilerin ekmek teknesi olan çekçeklere de el konuldu. Söz konusu çekçeklerin daha sonra zabıtalar tarafından hurdacılara satıldığı görüntüleriyle ortaya çıktı. İstanbul Geri Dönüşüme Katkı Derneği (İGEKATDER) Başkanı Mesut Aygün ile çekçeklerine el konulan işçiler, yaşadıkları baskıların sona ermesini istedi.

EMİNE ERDOĞAN PROJESİ

Belediye ve valiliğin çöpten topladıkları katı atıkları “haksız kazanç” olarak nitelendirdiğini aktaran Aygün, bu nitelendirmenin gerçeği yansıtmadığını vurguladı. Topladıkları atıkların alın terleri olduğunu vurgulayan Aygün, “Bu yapılan açıklamaları kınıyoruz. Baskınlar bir yağmadır ve gasptır. Emeğimize karşı bir sömürüdür. Bunun kabul edilebilir hiçbir yanı yok” dedi.

Hayatların idame ettirmek için katı atık toplama işinde çalıştıklarına dikkati çeken Aygün, baskılar karşısında durmaya devam edeceklerinin altını çizdi. Aygün, “Bu saldırıların bir alt yapısı var. Bu baskıları, Emine Erdoğan’ın (Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan’ın eşi) ‘sıfır atık projesi’ adı altında gerçekleştiriyorlar. Bunu da AKP’nin belediyeleri üzerinden işbirliği içinde yapıyorlar” diye kaydetti. “Elimizden alınan ekmeğimizi tekrar almak için mücadelemizi sürdüreceğiz” diyen Aygün, şu çağrıda bulundu: “Bütün geri dönüşüm emekçileri, siyasi ve emek demokrasi güçleri bize destek olsun. Bizim direnişimiz haklı bir direniştir.”

‘HAKKIMI HELAL ETMİYORUM’

Katı atık toplayarak geçimini sağlayana Bayram Tuğ, belediye zabıtalarının topladıkları katı atıklara bile el koyduğunu anımsattı. Tuğ, el konulan çekçeklerinin satıldığına işaret ederek, “Hakkımız helal etmiyoruz. Ekmeğimize el koydular. Bir çekçek arabasını 500 TL’ye alıyoruz. Çekçeğe verdiğimiz bu parayı bir haftada kazanamıyoruz. Hırsızlık yapmıyoruz ki biz. Belediye katı atık ihalesi almış, ‘Ondan dolayı siz buraları toplayamazsınız’ diyor. Benim iki defa çekçeğime el koydular” diye konuştu.

ÇEKÇEĞİNİ İSTİYOR

Katı atık işçisi Burak Ataç ise, çekçeklerinin satılmasına tepki göstererek, “Kabul edilemez” dedi. Ataç, “Biz çekçeklerimizi istiyoruz. Onlar bizim arabalarımızdır. Kendi paramızla aldığımız çekçekleri alıp satıyorlar. Bunu yapanlara hakkımızı helal etmiyoruz. Milyonlarca katı atık işçisi bu işi yapıyor. Bu işi bırakmıyoruz” diye kaydetti. (MA)


Spread the love

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir