Farplas’a polis baskını: direnişte olan 200 işçi gözaltına alındı

EMEK
Spread the love

Haber Merkezi: Gebze’de Farplas Otomotiv fabrikasında açıklanan ücret zammına karşı iş durdurduktan sonra atılan işçilerin geri alınması ve sendika hakları için fabrikaya kapanan işçilerin gözaltına alındığı belirtildi. Birleşik Metal-İş Sendikası’ndan yapılan açıklamada, polisin biber gazlı saldırı sonucu 200 kişiyi gözaltına aldığı duyuruldu. 

SALDIRIDA 2 İİŞÇİ FENALAŞTI

Evrensel’den Hasret Gültekin Kozan’ın aktardığına göre, Birleşik Metal-İş Gebze 2 No’lu Şube Başkanı Necmettin Aydın ve Şube Sekreteri Engin Kulu’nun da aralarında olduğu yaklaşık 200 işçi, 5 minibüs gözaltı aracıyla fabrikadan çıkarıldı. Depo, Liman, Tersane ve Deniz İşçileri Sendikası (DGD-Sen) Genel Başkanı Neslihan Acar ile Örgütlenme Sekreteri Kemal Yılmaz’ın da gözaltına alındığı belirtildi. 

Gözaltı araçlarının fabrikadan çıkışını engellemek isteyenlere polis biber gazı ile saldırdı. Müdahale sırasında 2 kişi fenalaştı.

Öte yandan Birleşik Metal-İş Gebze 1 ve 2 No’lu Şubenin örgütlü bulunduğu diğer fabrikalardan işçiler Farplas önüne toplanmaya başladı. “İşçiye uzanan eller kırılsın”, “Farplas’a sendika mutlak girecek” ve “Gözaltılar serbest bırakılsın” sloganları atan işçiler, Farplas işçilerine destek verdi. Birleşik Metal-İş Genel Başkanı Adnan Serdaroğlu, burada toplanan işçilere seslendi.


Spread the love

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir