İSİG Meclisi: AKP döneminde 1890 madenci iş cinayetlerinde hayatını kaybetti 

EMEK
Spread the love

Haber Merkezi: İşçi Sağlığı ve İş Güvenliği (İSİG) Meclisi’nin, 4 Aralık Dünya Madenciler Günü kapsamında hazırladığı rapora göre AKP döneminde en az 1890 madenci iş cinayetinde yaşamını yitirdi.

İSİG Meclisi raporda “12 Eylül 1980’le başlayan neoliberal politikalar, AKP iktidarı döneminde derinleştirildi. AKP’li yıllarda da madenci katliamları artarak devam etti” ifadelerine yer verildi.

Neoliberal politikalarla birlikte taşeronlaştırma, göçmen ve kaçak işçilik gibi sorunların AKP döneminde derinleştiği ve sendikal harekete ağır baskılar uygulandığı hatırlatılan raporda, “Soma, Karadon, Küre, Mustafakemalpaşa, Ermenek, Gediz, Dursunbey, Şirvan, Çöllolar, Aşkale ve Kozlu katliamları yakın geçmişimizde yaşadığımız toplu iş cinayetleridir. Bu tablodan da anlaşılacağı gibi 12 Eylül’le başlayan neoliberal politikalar, devamı olan AKP iktidarı döneminde derinleştirilmiştir. Bunun sonucu olarak AKP’li yıllarda en az 1890 madenci kardeşimiz iş cinayetlerinde hayatını kaybetti. Günümüzde bilim ve teknolojinin geldiği durumu gözönüne alınca, 19 yıldır -Cumhuriyet tarihinin beşte biri- iktidarda olan AKP döneminde maden işçilerinin lehine bir siyasi irade konmadığı iş cinayetleri tablosundan da bellidir.” denildi.

Raporda maden işçilerinin öncelikli sorunları ve talepleri şöyle sıralandı:

* İşyerlerinde İSİG önlemleri alınmadığı için birçok işçi meslek hastalıklarına yakalanıyor, iş cinayetlerinde hayatını kaybediyor. Türkiye’deki bütün madenlerde İSİG önlemleri alınmalı.

* Özel sektörde yeraltı çalışanı statüsünde olan maden işçilerinin emekli maaşları çift asgari ücret uygulanmasına rağmen düşük ücret üzerinden ödeniyor. Bu durum düzeltilmeli.

* Soma bölgesi haricindeki madenlerde maden işçilerinin sağlığına özgü kanunlar uygulanmıyor. Kanuna aykırı uygulamalar yapan işletmeler cezai, hukuki yaptırıma uğramıyor. Asıl işte taşeron çalıştırılması yaygınlaştırılmış durumda. Meslek hastalıkları önleme, tespit ve tedavisine dönük acil adımlar atılmalı.

* Özel maden işletmelerinde sendikal örgütlenmenin oldukça sınırlı tutulması bir devlet politikası. Dünyanın en ağır işini yapan maden işçileri sendikasız, kuralsız, ucuz çalışmaya mahkûm ediliyor. Maden işçilerinin üzerindeki sendikal baskılar kaldırılmalı ve sendika seçme özgürlüğü engellenmemeli.


Spread the love

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir