Kanuni Sultan Süleyman Hastanesinde İşçi Kıyımı

EMEK
Spread the love

Haber Merkezi: İstanbul’da Kanuni Sultan Süleyman Eğitim ve Araştırma Hastanesinde, çalıştıkları yemekhane ihalesini alan taşeron şirketin değişmesiyle işsiz kalan 65 işçi, işe geri dönme talebiyle hastane önünde açıklama yaptı.

İşçiler adına açıklama yapan işten çıkarılan işçilerden Fırat Şalı, hastanede çalıştıkları sürede ondan fazla taşeron firmayla çalıştıklarını ancak Mamabüs adlı taşeron firmanın hastanenin yemekhane ihalesini almasıyla işlerine son verdiğini ve hastane yönetiminin de işten çıkarılmalarına sessiz kaldığını vurguladı.

“Pandemi döneminde işten çıkarmalar yasak değil miydi?” diye soran Şalı, “Eğer yasak ise biz neden kapı önüne konulduk? Biz 65 kişi sokakta kaldık. Zaten pandemiden dolayı bütün işyerlerinin kapalı olması nedeniyle ailelerimiz de çalışan da kalmadı” dedi.

GÖRÜŞMEYE POLİSİ ÇAĞIRARAK BİZİ ODADAN KOVDURDULAR

Şalı, konuya ilişkin görüştükleri hastane yönetiminin ise kendilerine herhangi bir şekilde olumlu dönüş yapmadığını dile getirerek, “Görüşmeye çıktığımızda ise Emniyet’i çağırarak bizi odalarından kovdurdular. İşe geri dönmek isteyenler için ise yeterlilik şartı sunuldu. Şartlar ise işin kendisiyle alakalı olmayan istekler ile dolu. Mesela bizden Turizm-Otelcilik mezunu olmamız istendi. Soruyoruz; şu an bizim yerimize alınan elemanlardan kaçı turizm otelcilik mezunu? Bizde aranan şartlar onlarda da arandı mı?” diye belirtti.

İşlerine dönmeyi talep eden işçiler, dayanışma çağrısında bulundu. (YD)


Spread the love

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir