Kod-29 ile işten atılan Sinbo direnişçileri gözaltına alındı

EMEK
Spread the love

Haber Merkezi: Kod-29 gerekçesiyle işten çıkarılan Sinbo işçisi Dilbent Türker ile TOMİS İstanbul Temsilcisi Onur Eyidoğan, Unkapanı Sosyal Güvenlik Kurumu (SGK) önünde yaptıkları eylemde gözaltına alındı. 

İstanbul Avcılar’da bulunan Sinbo Fabrikası’nda çalışan ve kötü çalışma koşullarına karşı sendikaya üye olduktan sonra Kod-29 bahanesiyle işten çıkarılan Tüm Otomotiv ve Metal İşçileri Sendikası (TOMİS) üyesi Dilbent Türker, direnişinin 157’nci gününde, TOMİS İstanbul Temsilcisi Onur Eyidoğan ile Unkapanı Sosyal Güvenlik Kurumu (SGK) önünde kendilerini zincirleyerek eylem yaptı. İşine geri dönme çağrısında bulunan Dilbent ve Onur yaklaşık 40 dakika boyunca Sinbo patronu kadar SGK’nın da Kod-29 gerekçesiyle işten çıkarmalarda suçlu ve sorumlu olduğunu vurguladı. Dilbent ve Onur, talepleri için kamuoyuna seslendi.

Polis zincirleri kırarak gözaltına aldı 

Çevredeki yurttaşların da alkışlarla desteklediği eylemde konuşan Onur, işlerine geri dönme ve insani koşullarda çalışma taleplerini dile getirdi. Onur, “Biz işimize geri dönene ve taleplerimiz karşılanana kadar eylemlerimizi sonlandırmayacağız, bizi görmezden gelen, çağrılarımıza kulak asan SGK binasına kendimizi zincirleyeceğiz” dedi. Onur, polislerin zincirlerini açma çağrısına karşı, “Ancak zincirlerimizi kırmanız gerekir, bizi buradan götürmek için” yanıtını verdi. Ardından polis zincirleri kırarak Dilbent ve Onur’u gözaltına aldı. 

Polis çekimi engelledi, basın kartına el koydu 

Polis, işçilerin gözaltına alındığı esnada muhabirimizin çekim yapmasını engellerken, bir süre basın kartını alıkoydu. 


Spread the love

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir