Neo Trend 104 işçiyi tazminatsız ve haber vermeden işten attı

EMEK
Spread the love

İstanbul Güngören’deki Gedikli Plaza içinde bulunan Neo Trend Tekstil işçileri, kıdem ve ihbar tazminatları verilmeden 1 Temmuz’da işten çıkarıldı

Neo Trend 104 işçiyi tazminatsız ve haber vermeden işten attı

İstanbul Güngören’deki Gedikli Plaza içinde bulunan Neo Trend Tekstil işçileri, kıdem ve ihbar tazminatları verilmeden 1 Temmuz’da işten çıkarıldı.

Pandemi süresince kısa çalışma ödeneği alan 104 işçi, 1 Temmuz’da işbaşı yapmak için gittikleri iş yerinde kapalı kapılarla karşılaştı. İşçilerin işe gelmediği bu süre boyunca Neo Trend patronu Kazım Akbulut fabrikayı boşalttı.

“Şirket kasalarını boşaltıp, fabrikaları-atölyeleri kapatıp işçinin hakkına el koyan patronları ilk kez görmüyoruz. Neo Trend ilk değil. Ancak son olması için işçilerin birliği gerek” diyerek konuya dair açıklama yapan Tekstil-İş şunları söyledi:

Pandemi süreci boyunca işçiler kısa çalışma ödeneğinden yararlandırıldı. 1 Temmuz’da işbaşı yapmak için iş yerlerine gelen işçiler kapalı kapılarla karşılaştı. İşçilerin işe gelmediği bu süre boyunca Neo Trend patronu Kazım Akbulut fabrikayı boşaltmıştı.

Pandemi boyunca patronlara sağlanan nimetlerden sonuna kadar yararlanan Neo Trend patronu Kazım Akbulut, ücretsiz izin uygulaması biter bitmez 104 işçinin tazminatını ödemeden işten atma keyfiyetini kullandı. Fabrikayı boşaltıp işçilerin birikmiş hakkını gasp etti. İşten atma yasağının, ücretsiz izin uygulamasının patronlar için fırsat olduğunu tüm salgın süreci boyunca gördük. İşçiler ücretsiz izindeyken tekstil fabrikasını boşaltıp kaçan Neo Trend patronu Kazım Akbulut pandemiyi fırsata çevirmenin açık örneğidir.

Neo Trend işçileri en temel hakları olan kıdem ve ihbar tazminatlarını istiyor. Yıllarca alın teri döktüler, makineler başında saatler boyu çalıştılar. Kıdem tazminatı, işçilerin 1937’den beri kullandığı bir hak, 82 yıllık kazanımdır. Kıdem tazminatı işçilerin yıllarca birikmiş emeğinin kısmen karşılığıdır.

Şirket kasalarını boşaltıp, fabrikaları-atölyeleri kapatıp işçinin hakkına el koyan patronları ilk kez görmüyoruz. Neo Trend ilk değil. Ancak son olması için işçilerin birliği gerek. Tekstil-İş Sendikası olarak hakkını arayan, mücadele etmek için yola çıkan Neo Trend işçilerinin yanındayız.

Kaynak:sendika.org


Spread the love

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir